Chladný duben: V ohrožení jsou především meruňky, možná i broskve
Dubnové mrazy představují pro zahrádkáře i sadaře téměř každoroční výzvu. Letošní předpovědi však naznačují mimořádně chladné jarní počasí, které může ohrozit nejen citlivé rostliny, ale i tradičně odolnější druhy. Už o víkendu má do Česka dorazit chladný arktický vzduch a s ním spojené noční mrazíky. Zatímco příroda se v předchozích teplejších dnech již probudila k životu a některé ovocné stromy, především meruňky, jsou v plném květu, následující náhlý pokles teplot může způsobit pěstitelům významné škody. Za kritické meteorologové označují především nedělní ráno a noci na začátku příštího týdne.
Nejohroženější bývají v tomto období zejména meruňky, broskvoně a třešně, které již touto dobou v Čechách i na Moravě běžně vykvétají, ovšem oproti loňsku by letošní rok tak ničivý být neměl. Meruňky už kvetou například v Polabské nížině či na Moravě, kde vykvétají už i pozdní odrůdy, a možná stihnou vykvést i broskvoně. Další ovocné stromy, například třešně, by v ohrožení vlivem letošního celkově chladnějšího průběhu jara a tedy i pozdějšího kvetení být nemělo.
Jak citlivé jsou ovocné dřeviny na mráz
Před mrazy je nutné chránit především ovocné stromy v plném květu, které jsou na mrazíky velmi citlivé. Jakmile květy, bohužel při větším poklesu teplot pod nulu však i poupata stromů, namrznou, s letní úrodou se mohou všichni rozloučit. Teploty těsně kolem bodu mrazu odolnější odrůdy zvládnou, ale jakmile teplota klesne o 2 stupně pod bod mrazu, dochází ke spálení květů meruněk a při poklesu o 3 stupně i broskvoní či třešní. Někdy se traduje, že jakmile květy odkvetou, mladé plody už mrazíky zvládnou, ale opak je pravdou. Mladé plody velmi rychle poškodí i teplota jen půl stupně pod bodem mrazu.
Jak ochránit zahradu před nočním mrazem
Pro ochranu rostlin před mrazem existuje několik osvědčených metod. Některé jsou vhodné jen pro menší rostliny a mladé narašené keře, jiné fungují i u vzrostlých stromů, ale žádný návod bohužel není stoprocentní. Důležité je jednat preventivně a mít připravené potřebné materiály ještě před příchodem mrazů.
Jak ochránit ovocné stromy
- Netkaná textilie: V případě menších a nově vysazených stromků můžete použít velmi účinnou netkanou textilii. Obalte jí celou korunu stromku a pod korunou pevně stáhněte kolem kmene provázkem. Můžete použít i několik vrstev textilie pro zvýšení účinnosti.
- Postřik stromů vodou: Večer před hlášenými mrazíky postříkejte koruny stromů vodou. Voda na květech vytvoří ochrannou krustu, která by měla květy před zmrznutím ochránit.
- Vodní mlha: Kolem stromů postavte vždy několik kbelíků či jiných nádob s vodou. Použít můžete třeba i zahradní kolečko. Voda, která se začne odpařovat, vytvoří ochrannou mlhu.
- Ochranný dým: Pod stromy zapalte vlhké dřevo. Nepoužívejte dřevo suché, protože se nesmí objevit plameny, jen hustý dým, který ohřeje okolní vzduch.
Jak ochránit choulostivé květiny a keře
- Mulčování: Kolem citlivějších rostlin nastelte vrstvu mulče, nejlépe slámy nebo i kůry.
- Netkaná textilie: Překryjte záhony s vysetými semeny nebo s nižšími rostlinami netkanou textilií.
- Vodní mlha: Postříkejte rostliny vodou, stačí i voda z rozprašovače.
- Protimrazové svíce: Můžete využít i protimrazové svíce, které je dobré rozestavit mezi záhony, kolem keřů nebo i pod stromy. V sadu však musíte počítat s tím, že budete potřebovat větší počet těchto svící. Vždy dejte pozor, aby nedošlo k sežehnutí rostlin plamenem.
- Zahradnické rouno: Choulostivé rostliny i mladé stromky můžete obalit zahradnickým rounem, které seženete v zahradnických potřebách i v hobbymarketech.
Zdroj: ceskenoviny.cz; living.iprima.cz