Jak používat meteostanici a barometr?
Už jste napsali Ježíškovi? Že není nic, co byste potřebovali? A máte již svoji meteostanici či barometr? Jsou to přístroje, které vám usnadní život, resp. zahradničení, protože budete vědět, jaké počasí můžete očekávat a zda se vůbec vyplatí nějakou tu zahradní činnost začínat. U některých meteostanic dokonce můžete vidět předpověď počasí na několik dnů dopředu.
Občas mají lidé zmatek v tom, který přístroj je který a na co se používá. Rádi vám oba představíme, ať víte, co si máte pod stromeček přát.
Meteostanice
Meteostanice jsou přístroje, které informují o aktuálním počasí a jeho případné předpovědi. Rozdělují se přitom do tří skupin: elektronické, mechanické či speciální.
Elektronické meteostanice jsou v poslední době nejvíce žádané a některé modely připojíte k počítači. Poskytují přesné informace o aktuálních teplotách venku i uvnitř, o tlaku a vlhkosti vzduchu a také fázích Slunce a Měsíce. Často bývají umístěné v nějakém barevném rámečku, kde se navíc objevuje informace o rychlosti větru, zobrazení času doplněného budíkem a bývá zde i prostor na fotografii. Z takové meteostanice tak může být nejen praktický, ale i dekorační předmět.
Mechanické meteostanice mohou být jak interiérové, tak venkovní. Jedná se o klasickou kombinaci teploměru, vlhkoměru a barometru. Tyto přístroje se sice používaly hlavně dříve, ale spolehlivě fungují i dnes.
Speciální meteostanice jsou již skoro profesionální přístroje, které zaznamenávají průběh počasí přímo od meteorologů, a to dle satelitních snímků a matematických modelů. Do těchto meteostanic se dostanete přes internet nebo pomocí dlouhovlnného rádiového signálu.
Barometry
Barometry nám sice nedokáží předpovědět počasí, ale prozradí, jaký je ten den tlak vzduchu, což je nedocenitelná informace pro ty, kteří mají potíže s krevním tlakem. I barometrů existují tři typy, a to elektronický, mechanický nebo kapalinový.
Barometr elektronický je modernější verzí a obsahuje snímač s elektrickými vlastnostmi, který reaguje na změny atmosférického tlaku. Dodatečné elektronické obvody pak převádějí výstup ze snímače do digitální podoby na displeji.
Mechanický barometr, kterému se také říká aneroid neboli pérový barometr, je vlastně tlakoměr bez kapaliny. Vypadá jako tenkostěnná krabička, která se dle toho, jak na ni působí atmosférický tlak, více či méně promáčkne. Míra promáčknutí se pak přenáší na ručičku, která nám ukáže hodnotu tlaku na stupnici.
Kapalinový barometr bývá nejčastěji rtuťový. Jeho princip je založený na tlaku atmosféry na rtuť v barometru, jehož hladina tak stoupá nebo klesá v trubici se stupnicí k odečtu hodnot tlaku. Vzhledem k tomu, že rtuť je toxická, často se ředí vodou, pak je ale méně přesný.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.