Problém s nedostatkem vody řeší v různých koutech naší planety, a i vy jste možná zažili ve vašem městě či obci zákaz plýtvání s vodou, nesměla se zalévat zahrada natož dopouštět bazény. Tato omezení jistě v určité míře nastanou znova. Jak tedy připravit naši zahradu na případné sucho a extrémní teploty?
Zachycujte dešťovou vodu
Ačkoliv to na našich stránkách píšeme neustále, je dobré si to zopakovat. Dešťová voda je to nejlepší, co svým rostlinám můžete dopřát, a to především z hlediska její kvality. Z tohoto důvodu je tedy vhodné, zainvestovat do pořízení nádrží či jímek na vodu a nepočítat s tím, že vás zachrání voda z řádu, která bývá studená a tvrdá.
Omezte prvky náročné na vodu
Budete-li uvažovat o tom, jak minimalizovat dopad sucha na zahradu, popřemýšlejte, bez čeho se můžete obejít. Nejvíce vody vyžaduje trávník, tedy myšleno ten udržovaný, pravidelně sečený. Pokud uznáte, že nepotřebujete mít anglický trávníček a budete ho během sucha sekat méně často, ušetříte tím značné množství vody. Vyplatí se také uvažovat o tom, zda skutečně potřebujete tak velkou travnatou plochu. Možná by stálo za to, ponechat si jen část trávníku, kterou skutečně využijete a zbytek proměnit třeba na květnatou louku či naopak štěrkovou zahradu se suchomilnými rostlinami.
Jaké rostliny do sucha: Správný výběr rostlin je základem úspěchu
Příprava na období sucha začíná samotným výběrem vhodných rostlin, které budou prospívat i s minimem vody. Vybírejte mezi suchomilnými rostlinami, často patří mezi trvalky a traviny, ale i mezi keři a stromy se najde mnoho druhů, které nevyžadují pravidelnou závlahu, a i tak dokážou naši zahradu zkrášlit.
Rostliny na sucho postupně připravujte
Pokud budeme rostliny na zahradě postupně připravovat na sušší období parného léta, je tak větší pravděpodobnost, že toto nepříznivé období přežijí. Máte-li na zahradě automatický závlahový sytém, který je samozřejmě skvělý a díky němu šetříte nejen čas, ale i peníze, s adaptací rostlin budete mít malinko problém. Rostliny, které jsou totiž pravidelně zavlažovány pomocí zavlažovacího systému mají kořenový systém adaptovaný na snadný zdroj vody a nemají tak snahu hledat vodu v hlubších vrstvách. Chcete-li rostliny připravit na zenu klimatu, neznamená to, že je nebudete zalévat vůbec, ale spíše upravte četnost závlahy. To je třeba dodržet hlavně na nově založené zahradě, kde rostliny vyžadují pravidelný přísun vody. Tím, že zmírníte přísun vody, budou rostliny nuceny hledat svými kořeny i vodu v hlubších vrstvách a díky tomu se stanou odolnější a spíše sucho přežijí.
5 tipů, jak bojovat se suchem
1. Zachytávání dešťové vody kdekoliv to jde, nádoby, nádrže, sudy, jímky..
2. Rozumné nastavení množství a četnosti závlahy, čímž se rostliny lépe adaptují na zhoršené klimatické podmínky
3. Vhodný výběr rostlin, které musí být suchomilné
4. Omezení prvků náročných na vodu, především zmenšení travnatých ploch
5. Postupná náhrada na vodu náročných rostlin odolnějšími druhy
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.