Rostliny rozčlení prostor a vyčistí vzduch
Pokojové rostliny s většími rozměry dokáží oživit každý prostor a lze je použít k rozčlenění různých prostorů v bytě, oddělit jimi třeba jídelní od obývacího prostoru. Zelené rostliny zároveň čistí vzduch tím, že nejen odpařují vodu a díky tomu se nám u nich lépe dýchá, ale ze vzduchu zachycují škodliviny v podobě prachu. Aby takovou funkci plnily, je důležité jejich listy pravidelně otírat vlhkým hadříkem a zbavit povrch listu veškerých usazených nečistot. Pravidelně také kontrolujte, zda je netrápí nějaký škůdce či choroba a pokud nějakého záškodníka objevíte, ihned ho zlikvidujte s použitím vhodných prostředků.
Zelené rostliny pravidelně přesazujte
Jelikož zelené rostliny často dosahují úctyhodných rozměrů, a to i v domácích podmínkách, vyžadují pro svůj růst dostatek prostoru pro kořeny. Pokud se totiž rostliny tísní v malém květináči, často nedosáhnou požadované velikosti. Mnohem lepší, než přesazovat je hned do velkého květináče, je přesazovat pravidelně jednou za rok a velikost květináče postupně zvyšovat.
Královna džungle s jedlými plody
1. Monstera skvostná (Monstera deliciosa)
Rostlina s krásnými, tvarovanými listy, které mohou dorůst až do šířky padesáti centimetrů a celková výška rostliny býá od 3 do 5 metrů. Pokud tedy máte dostatek prostoru, monstera je pro vytvoření domácí džungle optimální. Vytváří vzdušné kořeny, které vylézají ven z květináče, tyto kořeny však nesmíte nikdy odstraňovat, pouze je lze, v případě, že už vám překáží, zlehka zakrátit, v opačném případě byste rostlinu zahubili. Monstera má jedlé plody, které chutnají jako mix banánu a ananasu, nicméně v domácích podmínkách vykvete a zaplodí velmi zřídka.
Palma vhodná nejen do koupelny
2. Kencie Forsterova (Howea forsteriana)
Je palma, která dorůstá do výšky kolem tří metrů a krásně oživí a provzdušní prostor. Je odolná, na péči nenáročná a spokojí se i s menším podílem světla. Roste poměrně pomalu a přesazuje se zhruba jednou za pět let, pokud tedy chcete kencii už vyšší, zakupte si ji i v odpovídající velikosti.
Šplhavec roku obroste celý byt
3. Philodendron šplhavý (Philodendron scandens)
Je popínavá rostlina, která k tomu, aby vyrostla do výšky vyžaduje nějakou oporu. Nejčastěji se k těmto účelům používá mechový sloupek, nebo lze jednotlivé olistěné výhony nechat pnout po jednoduché dřevěné konstrukci či po zdi. Tento druh philodendronu je velmi nenáročný a dokáže se rozrůst po celé místnosti, v případě potřeby ho lze dobře redukovat v růstu a odstřižené výhony stačí dát do vody, kde pustí kořínky a vy tak získáte novou rostlinu. Nemusí však přímé slunce, které může popálit listy.
Nejvyšší zástupce z rodu fíkusů má originální tvar listu
4. Fíkovník lyrový (Ficus lyrata)
Patří mezi největší zástupce tohoto rodu a i v domácích podmínkách dosahuje výška kolem 4 až 5 metrů. Hodí se někam do rohu místnosti, kterou oživí, díky svým listům ve tvaru lyry je totiž velmi nápadný.
Alokázie s jedlými oddenky
5. Alokázie jedlá (Alocasia macrorrhizos)
Pochází z jižní Afriky, kde dorůstá výšky až 8 metrů, v domácích podmínkách maximálně dva metry. Alokázie vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost a spíše polostín. V zemi má jedlé oddenky plné škrobu, které se v exotických krajích využívají stejně jako brambory.
Tropický chrysalidokarpus vás přenese zpět na prosluněnou dovolenou
6. Palma zlatá (Dypsis lutescens)
Vbytě doroste až do 3 metrů, má krásné vějířovité listy, které vás přenesou zpět na vaši prosluněnou dovolenou.
Pozor, ať si s rostlinami nepřinesete domů nechtěného návštěvníka
To, že budete rostliny pravidelně rosit na listy, zalévat a chránit před chorobami či škůdci, je samozřejmé. Ale, pokud si domů zakoupíte takto velkou rostlinu, uvědomte si, že rostlina je dovezena často z dalekých, exotických krajů a díky tomu si spolu s ní můžete domů dovést i nechtěného návštěvníka nejčastěji v podobě nějakého tropického pavouka. Ten může být ukryt v půdě, mezi kořeny. Takže, nechcete-li do bytu volat deratizátora, aby vás hmyzu zbavil, vždy, když si zakoupíte novou větší rostlinu, postavte celý květináč na noc do kbelíku s vodou tak, aby substrát byl zcela ponořen. Pokud by tam nějaký pavouk byl ukryt, takto ho tímto zlikvidujete.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.