Jak se postarat o trávník v zimě?
Málokdo si uvědomuje, že právě trávník bývá tou nejvíce náročnou zelení na péči, protože aby opravdu dobře vypadal,musíte mu věnovat kvalitní a pravidelnou péči. Jak se o svůj zelený koberec starat během sezóny, tak nějak všichni víme, ale jste si jisti, co váš trávník vyžaduje v zimě? Pokud si myslíte, že ho zkrátka ponecháte jeho osudu a na jaře se z něj zase budete těšit, tak to vás musíme vyvést z omylu. Nic není zadarmo, ani krásný trávník.
Co se v zimě děje s trávníkem?
Trávník roste zhruba do 8 až 10 °C, a jakmile teplota klesne, uloží se k zimnímu spánku, byť trochu odlišnému ve srovnání s jinými rostlinami. Je-li zima mírná a panují nadprůměrné teploty, i v zimě může trávník dále růst, sekačky však ve většině případů odzimovávat nemusíte. Na druhou stranu, mráz může být pro váš trávník i užitečný. Díky němu totiž dojde k omezení množení chorob trávníku, protože mráz dokáže spory hub zlikvidovat. To ostatně platí i u chorob a škůdců u ostatních rostlin, především vajíček slimáků.
Neběhejte nejen po zmrzlém trávníku, ale ani po přeplněných obchodech. Darujte blízkým předplatné Naší krásné zahrady nebo jiného časopisu
Nechce se vám běhat po obchodech? Tak dárky vyřešte snadno a rychle z pohodlí domova. Dopřejete jimi navíc radost, která bude trvat déle než pár okamžiků u vánočního stromečku. Jak? Díky předplatnému na oblíbený časopis! A pokud nevíte, jaký to je, zvolte voucher, s nímž si obdarovaný sám vybere. Víc informací najdete na Burda Store.
V zimě se u trávníku vyvarujte těchto 3 chyb
1. V zimě se trávníku vyhněte
Jestliže v zimě, a to platí i pro vaše domácí mazlíčky, běžně po trávníku pochodujete, tak to nedělejte a zkuste váš pohyb po trávníku alespoň trochu omezit. Každá vaše šlépěj ho poškodí, a to jak při holomrazech, tak při sněhové pokrývce. Regenerace trávníku v zimě je totiž velmi pomalá a v případě vstupu do zmrzlého trávníku ho mechanickým tlakem poškodíte. Zmrzlý trávník zcela ztrácí svoji přirozenou pružnost i ohebnost a je extrémně křehký. Jestliže trávník rozmrzne, obyčejnou chůzí ho sice nepoškodíte, ale hrozí zde zase riziko vzniku „blátíčka“, což opět vede k poškození.
Jak po trávníku v zimě chodit
Pokud už opravdu musíte přes trávník, buď k přesunu používejte pevné cestičky či šlapáky v trávníku, nebo choďte pokaždé jinou trasou, tím poškození alespoň trochu minimalizujete. Často se stává, že v místech, kde jste v zimě chodili nejčastěji, bude na jaře nutné trávník obnovit, a to buď novým výsevem, pokládkou koberce, nebo využitím travní náplasti.
2. Se sněhem opatrně
Také máte ve zvyku házet sníh na hromadu, která se na trávníku začne postupně vršit? Tak to také nedělejte. Pokud mrzne, až tak velký problém to není, ale jakmile je obleva a sníh začne odtávat, budou tato místa tát mnohem déle než zbytek plochy. Trávník se pak rozmáčí a začne žloutnout. Sníh tedy házejte ke stromům, na záhony či na okraj cestiček, právě u stromů a na záhonech udělá sněhová nadílka dobrou službu.
3. Sníh odstraňte včas
Se sněhem se pojí další velká chyba, kterou nevědomky děláme. Jestliže na jaře ponecháte na trávníku sníh moc dlouho, je velká pravděpodobnost, že se na něm uchytí ta nejčastější houbová choroba v podobě plísně sněžné. Takže, je-li to tedy trochu možné, pomozte trávníku s odstraněním sněhu, a to především na jaře, aby k němu mohly sluneční paprsky co nejdříve a započaly tak ozdravnou kúru po zimě. Jakmile se totiž půda prohřeje a vzrostou teploty, začíná trávník po zimě opět růst, což většinou vychází na začátek dubna.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.