Jak se starat o živý vánoční stromek v květináči: Zásadní věc zkontrolujte už v obchodě. Pozor na nekalou taktiku některých prodejců

Jak se starat o vánoční stromeček v květináči?

Kupovat si živý vánoční stromeček je počin chvályhodný, protože nejen, že chráníte životní prostředí, ale také není třeba ho po svátcích pracně odnášet k popelnicím. Další výhodou samozřejmě je také to, že ho vysadíte na zahradu. Pokud takto přemýšlíte, dodržte pár věcí. Zaprvé, aby vám stromeček do Vánoc vůbec vydržel, musíte mu nejen dopřát základní péči, ale také zakoupit zdravý kus. Zadruhé, plánujete-li ho vysadit na jaře do zahrady, dobře si to rozmyslete. Stromek nebude pořád tak malý, jako je nyní, ale poroste. A pokud si zvolíte kavkazskou jedli, ta poroste velmi rychle. Máte vůbec na své zahradě dostatek místa pro jehličnan, který může narůst do obřích rozměrů?

Co dát do truhlíků na zimu: Ozdobte je větvemi jehličnanů i stálezelených keřů

www.nkz.cz

Jak vybrat vánoční stromeček v květináči?

To, jak dlouhou bude mít vánoční stromeček životnost, záleží také na jeho zdravotním stavu a stupni vývoje. Někteří obchodníci, s cílem utržit co nejvyšší finanční obnos, praktikují nekalé postupy. Stává se, že uříznou pouze špičku jehličnanu, kterou zapustí do substrátu v květináči, a takto stromek prodávají. Než ho tedy zaplatíte, nechte si od prodejte ukázat kořenový bal. Zdravý a dobře zapěstovaný stromek má bohatě větvené kořeny a jemnější kořínky a bal po vyjmutí z květináče zůstane vcelku.

Menší množství kořenů a rozpadající se bal jasně ukazují na to, že stromek v květináči nevyrostl a byl do něj přesazen nedávno. Takový vánoční stromeček má mnohem menší šanci na přežití.

Kvalitu lze také ověřit snadným testem – ohnutím několika větviček. Je-li stromek čerstvý, jsou jeho větvičky pružné a jehličí je sytě zelené.

Jak se postarat o vánoční hvězdu: Musíte ji správně zalévat, zatemňovat a všímat si, zda jí neopadají listy

www.nkz.cz

Zvolte správný stromeček v květináči podle označení

Jedle kavkazská nebo také jedle nordmanská (Abies nordmanniana) patří mezi ty nejčastější druhy jehličnanů, které se prodávají jako řezané vánoční stromky, ale také v květináči. Tento druh jedle se mnohdy dováží z plantáží, kde jsou stromky ošetřovány chemickými přípravky na ochranu rostlin. Pokud ale na jedli naleznete pečeť s označením FSC znamená to, že při jejím pěstování nebyly použity žádné pesticidy ani minerální hnojiva. Toto označení poukazuje na minimální standard odpovědného lesního hospodářství.

Jak si vyrobit ptačí krmítko: Máme jednoduchý návod v 8 krocích, jak ho vytvořit se starých květináčů

www.nkz.cz

Vánoční stromeček v květináči potřebuje správnou péči

Tou nejhorší variantou, která můžete stromeček rychle zlikvidovat, je, že ihned po nákupu ho přenesete do bytu. Vždy musíte mít na paměti, že jehličnany jsou venkovní rostliny, které, ačkoliv fotosyntetizují, mají mírný vegetační klid. Tím, jak stromek přinesete do tepla svého domova, ho ale po několika týdnech probudíte k životu, což zkracuje jeho životnost. Raději ho umístěte na balkon, zahradu či do chladné chodby. Jakmile se bude blížit Štědrý den, přeneste ho z chladu třeba do chodby, kde není úplně teplo, ale je zde chladněji, aby si postupně zvykal na jinou teplotu a nebyl to pro něj takový šok.

Vyrobte si vázaný či vypichovaný vánoční stromeček i k dekoraci hrobu: návod dle floristky krok za krokem

www.nkz.cz

Kdy vysadit stromek na zahradu?

Je po svátcích a vy přemýšlíte, kdy nastane ten nejvhodnější okamžik pro přesazení stromku z květináče do zahrady. Určitě nespěchejte, v nádobě chvíli vydrží. Nejprve si musí navyknout na nižší teplotu, než kterou máte v bytě.

Jakmile je tedy po Vánocích, přeneste ho do chladnější místnosti, kde je teplota od 0 do 5 °C, trochu ho zalijte a zde nechte do doby, než ho budete moci vysadit ven. Optimální období nastává zhruba v březnu až dubnu, záleží, v jaké nadmořské výšce žijete a jak je u vás rychlý nástup jara.

Vánoční stromek v květináči: pořiďte si domů kousek živé přírody. Pokud pro něj nemáte místo, můžete si ho na svátky jen pronajmout

www.nkz.cz

Jak stromek vysadit

Při výsadbě jehličnanů je důležité vysadit ho s kořenovým balem. Pokud jej tedy vyndáváte z květináče a bal se rozpadá, musíte jej svázat, například pomocí jutového pytle, aby byl co nejvíce kompaktní. Do výsadbové jámy ho pak dáte i s jutovým obalem, který se časem rozloží. Po výsadbě stromek pravidelně zalévejte, jehličnany se totiž dlouho aklimatizují na nové půdní podmínky a právě dostatečná a pravidelná závlaha jim v přizpůsobení pomůže. Během vegetace povyroste o jedno patro a o příštích Vánocích ho můžete ozdobit přímo na zahradě.

Vytvořte si dechberoucí vánoční dekorace před vstupní dveře

www.nkz.cz

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada