Na co se používá postřikovač a jak ho vybrat?
Postřikovače patří k základnímu zahradnímu vybavení. V případě trávníku, doporučuji mít rovnou dva – jeden na aplikaci chemických přípravků na ochranu rostlin a druhý na herbicidy. Stačí totiž, když například po aplikaci Roundupu na urputný plevel špatně vypláchnete nádržku, čímž snadno poškodíte ošetřované rostliny.
U postřikovačů můžete vybírat mezi ručními, s elektromotorem nebo benzinovým motorem, záleží nejen na velikosti zahrady, ale také na vašich finančních možnostech.
1. Ruční postřikovače
Tento typ postřikovače se hodí pro malé zahrádky či balkony, přičemž a mívají objem nádrže 1 až 2 litry. Jejich tryska je nastavitelná, a tak usnadňuje postřikování i obtížně přístupných míst, například spodní strany listů. Lze přitom postřikovat ostrým paprskem i nejjemnější mlhou.
Čím větší zahrada, tím větší nádrž
Jestliže máte běžnou zahradu, vyplatí se již postřikovač s větší nádrží, a to o objemu 5 litrů. K příslušenství postřikovače patří také teleskopická tyč, dlouhá 2,3 metru, s níž se snáze dostanete do vysokých korun stromů. Tento typ postřikovače se nosí na rameni, na popruhu, ale pokud ho takto přenášet nechcete, vyplatí se jednoduchý vozík.
U velkých pozemků se vyplatí zádové postřikovače
V případě velkých pozemků opět musíme zvětšit objem nádrže, a to na objem 12 až 15 litrů. Tyto postřikovače již řadíme mezi tzv. zádové, protože jsou těžší a můžeme je pohodlně nosit na zádech díky vypolstrovaným popruhům. Tlaku v tryskách se pak dosahuje velmi snadno pomocí měnitelné boční páky, která může být na pravé i levé straně.
2. Postřikovače s elektromotorem
Akumulátorový postřikovačváží bez postřikovací náplně asi 7 kg a využívá se ve skleníku nebo na velkých zahradách s okrasnými rostlinami. Tento typ postřikovače používají i lesníci při údržbových pracích. Má velmi tichý chod a je bez emisí, přičemž akumulátor vydrží po nabití asi 45 minut a nabíjí se zhruba hodinu.
3. Postřikovače s benzinovým motorem
Tento typ postřikovače je naprostá špička mezi postřikovači a ocení ho zejména majitelé velkých pozemků a senioři. Je to komfortní a lehké zařízení, bez náplně váží necelých 10 kg a disponuje nádrží o objemu 25 litrů. Motor lze lehce nastartovat dvěma prsty a za hodinu se spotřebuje asi jen půl litru benzínu. Motorových postřikovačů je několik typů a záleží spíše na vašich finančních možnostech, cenově se pohybujeme okolo 20 tisíc korun.
Nejdůležitější částí jsou trysky
Trysky jsou na postřikovači tím nejdůležitějším a musí být tedy v perfektním stavu, s nefunkčními tryskami můžete celý postřikovač hodit akorát tak do popelnice. Nejrozšířenějším typem trysek jsou trysky štěrbinové, z jejichž výstupních otvorů ve tvaru štěrbiny kapalina vylétá v plochém vějíři. Velice jemné mlhy pak dosáhneme pomocí vířivých trysek, které se uplatňují hlavně při aplikaci fungicidů a insekticidů. Potřebujeme-li aplikovat herbicidy a kapalná hnojiva, využijeme trysky nárazové. Abychom herbicidem nezasáhli okolní rostliny, vždy si k postřikovači pořiďte i kryt, který bývá univerzální a lze jej nasadit na všechny typy postřikovačů.
Nezapomínejte na své zdraví
Při práci s postřiky byste měli myslet také na své zdraví a vždy používat ochranné prostředky očí a dýchacích cest. Noste dlouhé rukávy a hodí se také pokrývka hlavy i slabé latexové rukavice. Při práci s chemickými přípravky nic nekonzumujte a po práci si vždy pečlivě umyjte ruce.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.