Jakou péči vyžaduje celer v červenci: základní podmínky, abyste sklidili velké a zdravé bulvy

Jak zdravý je celer

Celer bulvový s oblibou na zahradách pěstujeme pro jeho chuť a úžasnou vůni. Mnozí celer nemají v oblibě, a to je jejich velká škoda, protože je přímo napěchovaný prospěšnými minerály, především vápníkem, draslíkem, hořčíkem, fosforem. Kdo má problémy se srdcem, a kostmi, měl by být jeho pravidelným konzumentem. Navíc reguluje cukr v krvi a pomáhá dobrému trávení. Vysoká koncentrace vitamínu C, A a kyseliny listové spolu se železem, antioxidanty, vlákninou a kyselinou listovou staví celer mezi nejprospěšnější zeleninu, kterou si dokážeme sami vypěstovat. To jsou docela pádné důvody, abychom celeru věnovali i v červenci dostatečnou péči.

Proč okurky neplodí: 4 způsoby nápravy, abyste měli ještě letos bohatou úrodu

www.nkz.cz

Jak pěstovat celer v červenci ve třech krocích

Voda: není nikterak překvapivé, že celer potřebuje hodně vody. Vytváří bohatou organickou hmotu (výpar je tedy značný) a začíná zakládat na bulvách. Zalévejte ho tak, aby se voda dostala hluboko ke kořenům, půda však nesmí být přemokřená. Aby se voda lépe vsakovala do hlubší vrstvy zeminy, je důležité celer okopávat. Provádějte to citlivě, abyste zbytečně neporušili kořeny.

Živiny: celer je docela náročný na výživu, a proto je důležité jej v červenci přihnojovat. Nejjednodušší a osvědčené hnojivo je to na kořenovou zeleninu, popř. zkvašené slepičáky, které ovšem nařeďte dle návodu, ať neuděláte více škody než užitku.

Jsou rajčata ovoce, nebo zelenina? Záleží, ve které zemi žijete. Červenou barvu plodů vždy neměly

www.nkz.cz

Odstraňování listů: najdou se pěstitelé, kteří listy na celeru nechávají. Nám se osvědčilo postupně listy otrhávat a nechat pouze ty vzpřímené. Spodní se pokládají na zem, zbytečně stíní, odlamují se a vytváří prostředí, ve kterém se mohou šířit plísňové patogeny. Navíc odlomené listy můžete využít v kuchyni a nasušit si zásobu natě. Kolem vrcholku budoucí bulvy odhrňte zeminu, vytvoříte tak prohlubeň na vodu a bulva bude sílit.

Co ohrožuje úrodu celeru

 

Choroby celeru

Hlídejte si choroby a škůdce. Nejčastějším onemocněním bývá septoriová skvrnitost listů, mnozí ji znají pod názvem rez celerová. Poznáte ji podle skvrn na listech zbarvených do hněda, šeda anebo okrové barvy s černými tečkami. Hlízy pak přestávají růst a celá úroda je špatná. Napadené listy odtrhávejte a použijte prostředky na bázi mědi proti houbovým patogenům. Další houbovou chorobou ohrožující celer je strupovitost hlíz. Patogen napadá bulvy, které mají hnědé skvrny a jejich skladovatelnost je pak velmi špatná. V tom případě aplikujte postřik proti strupovitosti. Na stejném místě nejméně tři roky celer, petržel, pastinák vůbec nepěstujte.

Likvidaci slimáků a plzáků nyní nepodceňte, jinak se jich nezbavíte. Na ochranu rostlin proti plžům použijte geniální vychytávku, kterou má většina kutilů doma

www.nkz.cz

Škůdci celeru

Celer ohrožuje vrtule celerová. Jedná se o dvoukřídlý hmyz, který klade vajíčka. Larvy pak vyžírají místa na listech, ty zasychají a vývoj rostliny je ohrožen. Dalšíminepřáteli jsou hlodavci nebo plzáci a slimáci, kteří výžerem v bulvách způsobují značné škody.

Celer patří mezi nejzdravější zeleninu našich zahrad. V červenci tedy nepodceňte péči, ať sklidíte na podzim velké a kvalitní bulvy.

 

Zdroje: autorský text, https://eagri.cz/

Celer patří mezi nejzdravější zeleninu a naši péči si rozhodně zaslouží
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada