Jaký je rozdíl mezi paličákem a nepaličákem? Který vyštipovat?
Květenství u česneku se nazývá palice, která vyrůstá uprostřed česneku na stvolu. Po odkvětu se v palici tvoří malé pacibulky, které se mohou použít také na rozmnožování. To je důvod, proč se česneku, ze kterého vyrůstá květenství – palice - říká paličák. Ke stvolu pod zemí jsou přisedlé stroužky česneku. Při sklizni má česnek kompaktní tvar, tzv. cibuli, která se nerozpadne na jednotlivé stroužky. Palice česneku je tedy květenství a útvar ze stroužků je cibule.
Nepaličák je druh česneku, ze kterého nevyrůstá stvol. Stroužků v cibuli je více než v paličáku a jsou seřazeny v několika prstencích. Je nutné hlídat dobu sklizně, protože nepaličák se snadno v zemi rozpadne.
Jak a kdy zaštipovat česnek
Česnek paličák se vyštipuje začátkem června. V té době se objeví pokroucené stvoly s toulcem, ve kterém se nachází pacibulky (bulbillus). Zaštipování česneku je jednoduché. Nepotřebujete k tomu nůž ani nůžky. Jednoduše uchopíte stvol co nejníž to jde, tedy nad vrchními listy. Pamatujte si, že uchopíte pouze stvol, v žádném případě netahejte za listy! Bez kroucení vytahujete stvol směrem vzhůru - kolmo. Na záhoně nechte několik česneků se stvolem a palicí. Podle nich totiž poznáte, zda již česnek dozrál a je třeba ho sklidit. Doba sklizně nastává, když se stvoly napřímí.
Česnek paličák se vyštipuje začátkem června.
Co udělat s květy česneku? Proč zaštipovat česnek
Pokud rostlina vydá energii do květenství, zpomalí tak růst cibulí v podzemí. Stroužky budou menší než u paličáku, který je zaštípnutý. Rozhodněte se sami, zda se pustíte do zaštipování, nebo ne. Benefitem při zaštipování jsou zelené stvoly, které zpracujete v kuchyni a na zahradě.
Zaštipování česneku ano, nebo ne? Jak jej sušit?
Existují názory, že by se česnek neměl zaštipovat, protože se tak zkracuje doba uskladnění. Na názor jsme se zeptali jednoho z velkopěstitelů česneku z Moravy, který pěstuje odrůdu Dukát. Přes pracnost česnek vylamuje a doporučuje to. Obavy ze zkrácení doby skladovatelnosti jsou údajně zbytečné, pokud se česnek nechá po sklizni na stinném, suchém a chráněném místě s přirozeným průvanem řádně proschnout. Vysychání se nejlépe osvědčilo v zavěšených svazcích tak, aby byl ze všech stran přístup vzduchu. Doporučení velkopěstitele: do jednoho svazku dává 8 – 10 česneků dle velikosti cibule. Zelené vršky z části uřízne, aby se usnadnil proces sušení. Pokud jste vysadili hodně česneku, je tedy vylamování pracný proces, ale odrazí se to na jeho lepší kvalitě. Ať už se rozhodnete česnek vyštipovat, nebo ne, jedno je zřejmé. Česnek nepotřebuje mnoho práce při samotném pěstování, ale po sklizni mu práci a čas věnovat musíte.
Jak dlouho nechat česnek viset
To záleží na velikosti česnekových cibulí, zda jste jej sklízeli za sucha nebo za mokra a kolik jich dáte do jednoho svazku. Obecně platí, že by měl česnek schnout přibližně jeden měsíc, ale klidně i déle. Po vyschnutí se česnek jemně očistí od zbytků hlíny, zkrátí stvol, odříznou kořínky a cibule česneku uskladníte na suchém, tmavém a větraném místě. Další možností je přenést česnekové svazky na místo uskladnění a tam je zavěsit.
Co udělat s česnekovými výhonky
Česnekové výhonky jsou doslova pokladem v kuchyni. Můžete je přidávat do polévek, pomazánek, omáček nebo si z nich připravit pesto. Když je pokrájíte a zmrazíte, uděláte si zásobu vitamínů a minerálů na zimu. Vynikající jsou také v sladkokyselém nálevu jako mírně pikantní a chutnou přílohu k masům. Příprava není složitá. Výhonky pokrájejte na dvou až tří centimetrové kousky, nasypte do skleniček a zalejte sladkokyselým nálevem, který používáte např. na okurky. Věřte, že je to dobrota. Výhony můžete použít také jako odpuzovač mšic např. u růží. Jednoduše je pod růže narovnejte.
Co všechno léčí česnek
Česnek (Allium sativum) je jedním z nejúčinnějších přírodních antivirotik. Má také silné protibakteriální a protiplísňové účinky. Obsahuje minerály a vitamíny. Jeho důležitou složkou je alin, který se při porušení rostlinných buněk mění na léčebný allicin. Česnek chrání a čistí cévy, bojuje s infekcemi, je prevencí před srdečními chorobami a mrtvicí, snižuje tlak, má dezinfekční účinky, vyhání parazity a posiluje imunitu. Česnek je silným přírodním antibiotikum.
Zdroje: autorský článek,www.prima-receptar.cz,