Vrtule ořechová je invazivní škůdce pro vaše ořechy: teď se líhnou, jednejte ihned, jakmile ji na ořešáku objevíte

Co napadá ořechy?


Vrtule ořechová pochází ze Severní Ameriky a její první výskyt se u nás potvrdil v roce 2017 na jižní Moravě a od té doby se postupně rozšiřuje do dalších oblastí naší republiky. Vzhledem k tomu, že tato drobná muška měří v dospělosti 4-7 mm, není úplně snadné ji zpozorovat. Pokud byste ji ale přeci jen lapili a důkladně prozkoumali, zjistíte, že má žlutou hlavu se zelenýma očima a její hruď je žlutohnědá až rezavá s výraznou žlutou skvrnou, tím ji také odlišíte od běžné mouchy domácí.

Jak mít vlašské ořechy dlouho čerstvé: návod pro vyloupaná jádra i ořechy ve skořápce

www.nkz.cz

Vrtule se na ořešáku objevuje právě teď, v létě

V našich podmínkách má vrtule ořechová jednu generaci za rok a dospělci se líhnou během července až srpna, takže mějte nyní oči na stopkách. Samičky po spáření kladou pod slupku nezralých plodů ořešáku vajíčka, ze kterých se do týdne líhnou larvy. Vývoj larev v oplodí ořechu trvá 2-5 týdnů, dorostlé larvy pak opouští plod a kuklí se v půdě, kde přezimují ve stadiu puparia.

Vrtule ořechová
Info ikona

Vylíhlé larvy vrtule ořechové požírají oplodí ořechu, tím dochází k hnědnutí až zčernání plodu, který často předčasně opadne

Přítomnost vrtule poznáme podle vpichu a dle zahnívajícího oplodí ořechů

Oplodí plodu, kde lze pozorovat vpich po kladení vajíček, postupně hnědne, až zčerná. Vylíhlé larvy oplodí dále poškozují, to měkne a zahnívá, oplodí pak lze špatně odloupnout. Pokud dojde k časnému napadení, mohou se plody scvrknout, měknout nebo předčasně opadávat ze stromu. Při silnějším napadení dojde k poškození velké části úrody. Abyste zjistili přítomnost vrtule, musíte mít buď bedlivý zrak, nebo stačí na strom rozvěsit lepové desky či žluté nádoby natřené lepem na odchyt dospělců. Dle toho, co se zde přilepí, poznáte, zda je váš ořešák napaden vrtulí ořechovou, jakmile se tedy přilepí drobná muška se žlutou skvrnou na hrudi, je velká šance, že jste lapili právě vrtuli.

Nevyhazujte skořápky vlašských ořechů. Skvěle poslouží na zahradě i v květináčích

www.nkz.cz

Jak na vrtuli ořechovou?

Z preventivních metod lze využít sběr a otrhávání napadených ořechů s larvami. Ty pak neházejte ani na kompost, ani do směsného odpadu, ale rovnou spalte. Budete-li napadené plody sbírat poctivě, zredukujete tím populaci v dalším roce. Proti vrtuli lze samozřejmě zasáhnout i chemickou cestou, přičemž můžete zakoupit insekticidy přímo zaměřené na tohoto škůdce. Insekticidy se musí aplikovat včas, ještě před pářením, abychom zabránili nakladení vajíček.

Vlašských ořechů se na malé zahradě nemusíte vzdát: existují i odrůdy s výškou do deseti metrů. Zjistěte, které to jsou

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada