Co je to rašeliniště?
Rašeliniště není zase takový důvod k obavám, zkrátka se jen musíte poohlédnou po takových rostlinách, kterým tyto podmínky nevadí, a naopak je vyhledávají. Takže porostou i tam, kde je kyselá půdy, přebytek vody a vysoká hladina spodní vody a pro kořeny nedostatek vzduchu v půdě. Rašeliniště je takový typ mokřadu, kde dochází k ukládání rašeliny nebo slatiny, což jsou vlastně odumřelé zbytky rostlin, které se v zamokřených oblastech díky nedostatku kyslíku hůře rozkládají a hromadí se. Tím se pak zhoršují podmínky růstu pro mnohé rostliny.
Které rostliny mají rády rašelinu? Skladba rostlin je bohatá
Jakmile se řekne rašeliniště, většině z nás se vybaví především různé druhy mechů. Jenže mechy nejsou jediné rostliny, které byste v rašeliništi nalezli a zcela jistě by to nebyly rostliny, které byste záměrně pěstovali na své zahradě. Na rašeliništi rostou i různé keře, traviny a dokonce masožravé rostliny.
Základem rašeliniště jsou mechorosty
Základním druhem mechu, který se rychle množí, a dokážou porůst velkou část rašeliniště jsou rašeliníky (Sphagnum sp), přičemž nejčastěji se vyskytují dva druhy rašeliník křivolaký a rašeliník člunkolistý. Dalším mechorostem jsou ploníky, nejčastější je druh ploník obecný (Polytrichum commune), který vytváří mohutné kopečky.
Traviny v rašeliništi
Traviny v rašeliništi obecně nevyžadují žádnou speciální péči, kromě jarního sestřihu, jako na běžné zahradě. Staré, suché listy se stříhají rovněž až na jaře před rašením nových listů, protože i zde působí okrasu i přes zimu. Traviny se množí stále stejně, a to vegetativně dělením trsů, které je nejlépe provádět na jaře. Mezi časté traviny v rašeliništi patří následující tři druhy.
1. Suchopýr
Milujete-li traviny, ani v případě rašeliniště se jich nemusíte vzdát. Nejčastějším druhem, který tyto podmínky miluje je suchopýr, který trochu připomíná ostřici, ale spolehlivě tuto travinu poztáte dle toho, že po odkvětu v květenstvích vytváří nápadné chomáče chloupků, které mají jediný úkol: rozšířit semena do okolí. Vysazují se především dva druhy suchopýru, a to suchopýr pochvatý (Eriophorum vaginatum) a barevně zajímavější suchopýr červenavý (Eriophorum russeeolum), jehož chomáče chloupků jsou rezavě hnědé.
2. Ostřice
Další krásnou okrasnou travinou, která nám v rašeliništi poroste je ostřice, které jsou dle druhu a kultivaru různé výšky. Mezi tři nejčastější patří ostřice černá (Carex nigra), která vytváří nízké trsy sivozelených listů, ostřice plstnatoplodá (Carex lasiocarpa) vyšší s úzkými listy nebo ostřice bažinná (Carex limosa), která je dekorativní hlavně v době květu.
3. Bezkolenec
Dekorativní travina bezkolenec modrý (Molinia caerulea) má namodralé květenství a sivozelené listy.
I dřevinám se zde dobře daří: některé můžete sníst
Traviny můžete doplnit některými keříky, které se těmto podmínkám přizpůsobily pomalejším růstem a drobnými, kožovitými listy, které odolávají mrazu a jsou stálezelené. Některé z nich jsou i jedlé, sem patří především klikva bahenní (Oxycoccus palustris) či větší příbuzná klikva velkoplodá (Oxycoccus macrocarpus), známá jako americká či kanadská brusinka. Oproti klasické brusince je však klikva větší a kyselejší.
Pro potěchu oka můžete do rašeliniště vysadit keř rojovník bahenní (Ledum palustre), který dorůstá až 1,5 m a je příbuzný rododendronům. Kvete krásnými, bílými květy a voní. Kromě těchto rostlin se zde bude dařit také nízkým kultivarům jehličnanů, především kultivary borovice kleč (Pinus mugo).
Milujete vzdušné břízy? Tak pro vás se nabízí bříza trpasličí (Betula nana), která má drobné, zubaté listy a na podzim je zbarví do zářivě žluté barvy. Velmi krásná je také vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia), která vytváří nízké keře s drobnými, podlouhlými ze spodu šedoplstnatými listy.
Masožravky na zahradě? A proč ne..
Patříte-li mezi milovníky masožravých rostlina a vždy jste je pěstovali pouze ve skleníku, vězte, že právě rašeliniště je pro tyto rostlinné dravce to pravé. Masožravé rostliny se nedostatku živin, které na rašeliništi panuje, přizpůsobily způsobem příjmu potravy, kdy lapají především zástupce hmyzu. V rašeliništi tak můžete pěstovat třeba rosnatku okrouhlolistou (Drosera rotundifolia), která je zimovzdorná a dobře roste přímo na vlhké rašelině. Pokud se jí na stanovišti líbí, dokáže se samovolně množit semeny. Mezi další oblíbené druhy masožravek, kterým se rašeliništní podmínky zamlouvají jsou bublinatka jižní (Urticularia australis) či špirlice nachová (Sarracenia purpurea).
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.