Zahradní trpaslíci 21. června slaví svůj den. Užijte si s nimi jejich svátek

Zahradní trpaslíci se občas na našich zahradách objevují. Někdo tyhle více či méně zdařilé dekorace zahrad miluje, jiný z duše nesnáší, ale jedno se trpaslíkům upřít nemůže. Malé děti z nich bývají doslova nadšené a odpolední vycházka za trpaslíky, usazenými v zahradě ve vedlejší ulici, se v mnoha rodinách stala tradicí, alespoň dokud dětičky neopustí okouzlení pohádkovými postavičkami.

Mezinárodní den trpaslíků 

Skupina, která si říká Front de libération des nains de jardin, tedy česky Fronta za osvobození zahradních trpaslíků vznikla v roce 1996 ve francouzské Normandii, ve městě Alençon. Podle členů této skupiny, jejímž cílem je osvobodit zahradní trpaslíky a vrátit je do volné přírody, je právě volná příroda původním místem výskytu trpaslíků.

Činnost skupiny byla na několik let přerušena v roce 1997 poté, co byl vůdce této skupiny potrestán podmíněným trestem za krádež 150 trpaslíků. V čele skupiny stojí předsedající nanolog (nanologie je věda, která se skutečně zabývá trpaslíky).

Jestli to členové skupiny myslí úplně vážně nebo se jedná o skupinu recesistickou, necháme jen na vašem uvážení. Pravda ale je, že Fronta za osvobození trpaslíků byla v roce 2000 opět probuzena k činnosti, uspořádala První francouzskou výstavu zahradních trpaslíků a v roce 2002 vyhlásila i Mezinárodní den trpaslíků, který připadá právě na 21. června. Tento den má přispívat k toleranci v zahradní architektuře.

Zahradní trpaslíci mají své příběhy

Správný zahradní trpaslík měří jen do 60 cm, na hlavě má červenou skřítkovskou čepici a na bradě dlouhý bílý vous, ale fantazie tvůrců je bezmezná, občas se proto v zahradách objevují i trpaslíci přerostlí nebo trpaslíci oblečení do netradičních oblečků. Pokud si však myslíte, že se trpaslíci objevili teprve nedávno, tak vás přesvědčíme o opaku.

  • První prapředci dnešních zahradních trpaslíků mají původ v germánských, anglosaských a skandinávských příbězích, mýtech a pověstech, ve kterých skřítkové a trollové vždy hráli důležité a často hlavní role.
  • V 16. století začaly sošky trpaslíků vznikat i pod rukama slavných umělců. V našich krajích jsou z tohoto období nejznámější sošky trpaslíků před zámkem v Novém Městě nad Metují, od sochaře Matyáše Bernarda Brauna nebo postavy trpaslíků, vytesané do skal v okolí Liběchova od romantického sochaře Václava Levého.
  • V dobách osvícenství byli trpaslík považován spíše za známku nevkusu, ale v období romantismu a biedermaieru se trpaslíci opět začali objevovat, tentokrát v městských i předměstských zahradách.
  • Ani v současnosti si na nedostatek zahradních trpaslíků na zahradách nemůžeme stěžovat. Určitě sami znáte ze svého okolí zahrádku, kde se jim žije více než dobře.

Zdroj:https://svatky.centrum.cz/svatky/vyznamne-dny/mezinarodni-den-trpasliku-115/; https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/dnes-se-slavi-mezinarodni-den-zahradnich-trpasliku; https://web.archive.org/web/20110628204423/http://archives.cnn.com/2000/STYLE/arts/04/12/france.gnomes.reut/

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada