Chcete přírodní zahradu? Dodržte pár zásad a vychutnejte si to pravé souznění s přírodou

V přírodních zahradách jde především o to, docílit vzájemných vztahů mezi prostředím a organismy a vytvořit prostředí, které bude přírodě vlastní. Ano, jde to i na vaší zahradě, musíte jen vědět, jak na to. V přírodních zahradách se velký důraz klade na vjemový požitek, zaměstnat co nejvíce lidských smyslů, ať již je to zpěv ptáků, chuť sladkých malin, oblázky pod nohama či chlad rosy v trávě. Abychom tohoto docílili, je nutno dodržet minimálně těchto 10 zásad.

Kvíz: Poznáte nejznámější trvalky našich babiček? Vyzkoušejte si své znalosti v našem květinovém kvízu

www.nkz.cz

Jak vytvořit přírodní zahradu? Dodržte tyto zásady

1. Důsledné hospodaření s vodou, s kterou se rozhodně neplýtvá. Nádrže či sudy na vodu jsou v přírodní zahradě samozřejmostí, stejně jako opakované využívání odpadních vod.

2. Místo rašeliny používat obnovitelné materiály (kůra, seno, sláma, kompost, atd.), protože používání rašeliny v zahradách se dnes velmi přeceňuje a ne vždy je nutné rašelinu používat. V zahraničí dnes již běžně zakoupíte substráty zcela bez rašeliny, u nás se to zatím stále učíme. A ložiska, kde se rašelina těží, také nejsou bezedná.

3. Místo umělých hnojiv používat ta organická či přírodní jíchy, které si sami vyrobíme. Tím chráníme nejen životní prostředí, ale v případě užitkových rostlin i zdraví našich nejbližších.

Kopr patří mezi oblíbené byliny a byl používán již ve středověku: jednu věc vám ale nepromine. Hlavně ho nepěstujte blízko této rostliny

www.nkz.cz

4. Místo monokultur (pěstování jednoho druhu rostlin) pěstovat kultury smíšené, přičemž o výhodách smíšených záhonů, kdy si rostliny navzájem vypomáhají, jsme si na našich stránkách již několikrát říkali.

5. V boji proti škůdcům využívat jejich přirozené nepřátele a využít tak všech výhod biologické ochrany. Ne vždy je totiž nutné aplikovat při prvním příznaku jedy v podobě insekticidů, někdy je šetrnější a účinnější využít třeba dravého roztoče či bakterii, které se o škodlivý organismus již sami postarají.

6. Snížit nároky na pracnost a údržbu, v přírodní zahradě není třeba, aby bylo vše dokonale uklizeno, ani v přírodě přece nevládne dokonalý pořádek, takže hromádka listí, větviček či pár plevelných rostlin určitě nikomu neublíží.

Hrubá chyba při zalévání zahrady, kterou dělá většina zahrádkářů: vyhněte se jí, omezíte řádění slimáků a plzáků

www.nkz.cz

7. Snažit se o to, mít co nejmenší odpad, snaha o znovupoužití některých materiálů.

8. Nevysazovat žádné cizokrajné a exotické druhy rostlin, žádné speciální a přešlechtěné kultivary ale zaměřit se spíše na výsadbu našich domácích a tradičních druhů. Řada dnes již běžně pěstovaných dřevin se totiž stala invazivní a vytlačuje naše domácí druhy.

9. Při výsevu a výsadbě používat co nejširší sortiment rostlin (stromů, keřů, bylin), čímž pozitivně ovlivňujeme také přítomnost užitečných organismů na naší zahradě.

10. Souběžně na jednom místě kombinovat více funkcí, například funkce hospodářské, rekreační, klimatické či estetické

 

Cibulové a česnekové slupky zlikvidují mšice a poslouží jako hnojivo pro jahody, zeleninu i květiny

www.nkz.cz

Zahrada je živý organismus: nezapomínejte na to

Při zakládání jakékoliv zahrady je nutné mít na paměti, že zahrada je živý organismus a bude se tedy neustále časem měnit a vyvíjet. Stejně, jako je tomu ve volné přírodě. Nebuďte tedy překvapeni tím, že malý strom vyroste do úctyhodných rozměrů, že keře časem prorostou plot a budou se drát k sousedovi nebo že se rostliny sami na vaší zahradě vysemení a budou se tak samovolně šířit. Tohle všechno je totiž příroda.

Jedna z nejkrásnějších venkovských trvalek vám na zahradě nesmí chybět: nepromeškejte nejvhodnější chvíli výsevu

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada