Kdy ostříhat motýlí keř: Záleží na druhu
Hledáme-li oblíbený keř, který dokáže udělat na zahradě hodně parády, tak je to rozhodně komule (Buddleia sp.). Často se jí říká také motýlí keř nebo letní šeřík, protože je okrasná především svým květenstvím – latou různých barev a dlouhá až 50 cm. Právě ta je tolik vyhledávaná hmyzem, nejčastěji motýly, včelami a čmeláky a miluje ji také dlouhozobka svízelová. Komule na jaře vyžaduje pravidelný řez, jen díky němu totiž získá dostatek energie a bude bohatě kvést. Existuje však několik druhů komulí, a ne každá jarní řez vyžaduje.
Které druhy komule na jaře řezat?
Než se vyzbrojíte zahradními nůžkami a pilkami, ujistěte se, že opravdu víte, jaký druh komule máte. Rod Buddleia má více druhů, u nás se ale nejčastěji pěstuje komule Davidova a komule střídavolistá, přičemž každá z nich se řeže jinak. Komule Davidova (Buddleia davidii), ta, kterou pravděpodobně budete mít, kvete na nových letorostech – a právě tu musíte na jaře seříznout. Druhá, rovněž poměrně častá, je komule střídavolistá (Buddleia alternifolia) kvete na loňských, starších výhonech, takže pokud ji teď seříznete, z květů se moc těšit nebudete. Tento druh tedy musíte řezat až po odkvětu.
Jak se řeže komule Davidova?
Komuli Davidovu můžete řezat ve chvíli, kdy jí začnou rašit nové listy, což bývá zhruba v polovině března, ale záleží, kde se váš pozemek nachází. Ve vyšších polohách se ani komuli do rašení moc chtít nebude a musíte zkrátka vyčkat na vhodné období. Díky tomu, že uvidíte nově rašící listy, lépe poznáte, které výhony jsou namrzlé a odumřelé, a ty buď odstraníte celé, nebo jen namrzlou část, a to až k prvnímu, zdravému očku. Na komuli ponechejte opravdu jen zdravé a silné výhony, slabé a poškozené vezměte klidně až země.
Řezu se u komule vážně nebojte
Ačkoliv se často razantních řezů u keřů bojíme, zrovna u komule není strach na místě. Mnozí pěstitelé ji zkracují na výšku 60–100 cm a komule velmi rychle obroste. Neřežte ji však, když mrzne nebo v době, kdy meteorologové mrazy ještě předpovídají. Vyčkejte klidně do dubna, ničemu to nebude vadit a budete mít jistotu, že komuli oslabenou řezem nepoškodí mráz. Vše má svůj čas a u řezů dřevin to platí dvojnásobně.
Komule může kvést i žlutě
Pokud milujete komuli Davidovu, co mívá květenství v bílé barvě, v odstínech růžové, červené, modré a fialové, tak vězte, že si můžete vysadit ještě komuli se žlutými květy. Jmenuje se komule Weyerova (Buddleia x weyeriana), která má žluté květy uspořádané do kulatých shluků, až vypadají jako žluté bambule. I tato komule kvete na nových výhonech, takže ji potom budete řezat na jaře spolu s komulí Davidovou.
Nikdy neřežte tyto druhy motýlích keřů
Kromě výše uvedených druhů komulí se spíše v zahraničí pěstují ještě další druhy, které řez nevyžadují vůbec. Pokud byste zahradní nůžky neudrželi v klidu, u těchto druhů se květů po řezu nedočkáte. Jedná se o komuli Colvilleovu (Buddleia colvilei) a komuli kulovitou (Buddleia globosa) s oranžovým kulovitým květenstvím.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.