Jak se zbavit plevele: osvědčené tipy, co stojí za vyzkoušení

Spousta zahrádkářů si myslí, že když přeryje záhon, vysadí na něj v doporučených rozestupech rostliny a zamulčuje ho (řeč je o skutečné mulči, ne o mulčovací fólii, která patří do zahradního pekla), plevel nemá šanci. To ale bohužel není pravda. Příroda nemá ráda holá místa a jak se nějaké takové objeví, hned vymyslí, čím ho zaplnit. Bohužel většinou k nelibosti pěstitelů.

 

Nasnadě je sáhnout po totálních nebo selektivních herbicidech. Po těch prvních ještě ve chvíli, než založíte záhon, po těch druhých třeba v trávníku. Jenže po čase zjistíte, že toto řešení není rozhodně trvalé a pokud byste chtěli zahradu udržovat opravdu bez plevele, museli byste aplikaci herbicidů po určité době opakovat. A když chcete pěstovat i něco k jídlu, nejspíš vás velmi rychle napadne otázka, co z používané chemie se může usazovat v zemi a dostat až do plodů.

“Zvykli jsme si na jednoduchá a rychlá řešení, jenže ta bývají také tou nejméně vhodnou cestou,” říká Jan Matějka z e-shopu Poporostem.cz a pokračuje: “Stačí k zahradě přistupovat jako k systému, pro který je nejlepší, když v něm bují život. A chemie a život dohromady v tomto případě moc nejdou.” 

 

Nejbezpečnější cestou je prostě použít ruce a adekvátní zahradní nářadí. Protáhnete si u toho tělo, vyčistíte hlavu a výsledkem budou čisté záhony. A když si k tomu navíc vyberete nástroje, které budou i pěkné na pohled, nebudou zbytečně těžké a z násad nebudete mít na dlaních puchýře, bude vás fyzická práce na zahradě vysloveně těšit.

Možností, ze kterých můžete vybírat funkční nářadí na plevel, je nepřeberné množství, zde jsou ty nejúčinnější druhy:

  • Klasické “drápky” znáte nejspíš ze zahrádek vašich babiček. Kultivátor, který má většinou 3 nebo 5 kovových drápů, rozbije tvrdou vrstvu půdy na povrchu a vám umožní snazší vytažení plevelů. Ze všech možností je tato nejpracnější, tak pojďme dál.
  • Kombinovaný kultivátor (combi kultivátor) je takovou chytrou horákyní pro ty, co mají rádi klasiku v podobě drápků, ale rádi by zkusili něco nového. Z druhé strany je nástroj vybaven ostrou plochou, která funguje jako podřezávač plevele. Stačí jí záhony jednou za dva týdny projet, plevel těsně pod svrchní vrstvou půdy podříznout a máte vystaráno.
  • Holandská motyka je pro našince trochu nestandardní, protože namísto aby se tahala k sobě, se tlačí od sebe. Při práci se tolik nenadřete, plevel spolehlivě podříznete a půdu i trochu nakypříte. Existuje spousta napodobenin tohoto typu motyky, vybírejte pokud možno vždy originál z Holandska (v tuzemsku ho nabízí značka DeWit).
  • Perfektním pomocníkem je i japonská motyčka, kterou znáte z předplatného Naší krásné zahrady. Jde o srpkovitý nástroj na krátké násadě s univerzálním využitím. Odstraňuje plevel, kultivuje půdu a navíc s ním uděláte i řádky pro výsevy semínek.
  • Podřezávač nebo šintovačka není v českých zahradách naopak žádnou novinkou. Většinou bývá na dlouhé násadě a skvěle poslouží při podzimní nebo jarní přípravě záhonů.

Na závěr jeden malý tip: u zahradního nářadí většinou platí pravidlo, že za kvalitu se platí. Než abyste sahali po laciných kouscích ze železa, raději si pár set připlaťte za kovanou nebo kalenou ocel a poctivou násadu z jasanového dřeva. Vydrží mnohonásobně déle a pro vaši zahradu bude i ozdobou.

 

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.