Mít krásný, zelený trávníček je paráda, ale aby opravdu krásný byl, musíme mu především teď na jaře věnovat více pozornosti. Péče o trávník začíná správně provedenou vertikutací a přihnojením trávníku, kdy se používají hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Pokud máme v trávníku velké množství plevelů, musíme rovněž zakročit, protože plevel odebírá trávníku vodu a živiny a velmi často se právě plevel stává vítězem. Jestliže trávník teprve budete zakládat, věnujte dostatečnou pozornost přípravě pozemku, a to jak před výsevem, tak při pokládce travního koberce. Máte-li starší trávník a trápí vás v něm plevel, máte dva způsoby, jak se plevele zbavit.
Jak se zbavit plevele v trávníku bez chemie
Jaro je vhodná doba na ošetření zapleveleného trávníku. Máte-li sem tam nějakou tu pampelišku či sedmikrásky, zde postačí použít obyčejný vypichovač a jednotlivé plevelné rostliny z trávníku vypíchnout. Někdy to sice může být zdlouhavý proces, ale je nejúčinnější.
Nebojte se selektivních herbicidů
Je-li trávník plevelem hodně zasažen, nemá smysl pobíhat po trávníku s vypichovačem, ale je třeba aplikovat selektivní herbicid. O účinnosti selektivních herbicidů jsme vám na našich stránkách již mnohokrát říkali a ujistili vás, že pokud dodržíte přesně danou koncentraci přípravku, nemusíte se ničeho obávat. Selektivní herbicid, jak již název napovídá, působí pouze na určitý druh dvouděložného plevele a trávníku neublíží. Aby tedy účinkoval správně, musíte zvolit ten správný přípravek, protože účinné látky v něm obsažené účinkují na různé plevele.
Kdy a jak se používá selektivní herbicid
Nejlepší dobou pro aplikaci selektivního herbicidu je konec dubna nebo květen, kdy jsou plevele v růstové fázi a herbicid na ně nejlépe působí. Přípravky nejlépe účinkují při teplotách 15-20 °C a jejich aplikace se doporučuje minimálně dva dny od sečení. Je také vhodné, aby alespoň den po aplikaci herbicidu nepršelo, jinak musíte jeho aplikaci opakovat. Při aplikaci se snažte, abyste zasáhli rovnoměrně celou plochu a pracujte za bezvětří, aby nedošlo k zasažení rostlin na okrasných záhonech.
Problém nastává u jednoletých plevelů
Selektivní herbicidy působí především na dvouděložné plevele, ale problém je, pokud ve vašem trávníku převažují jednoleté plevele jako je ježatka kuří noha či svízel přítula, zde se používá přípravek Duke, který je však k dostání pouze ve velkém balení. Ostatní plevelné trávy jako je lipnice roční nebo pýr se musí odstranit mechanicky. Pokud je trávník hodně zaplevelený, je někdy finančně i časově výhodnější ho založit znovu a dát si větší práci při přípravě pozemku.
Nejčastěji používané selektivní herbicidy
Jako selektivní herbicidy se používají zhruba čtyři nejčastější a jedná se o herbicid Bofix, Dicotex, Starane Forte a Travin. Travin možná budete znát jako hnojivo na trávníky s herbicidním účinkem, zde je ale nutno ze zkušenosti říct, že na plevel působí pouze v raném stádiu růstu plevele, na letité plevele neúčinkuje a u nich je nutno použít některý z výše uvedených selektivních herbicidů. Herbicid vybíráte vždy podle převažujícího druhu plevele v trávníku a na který přesně daný herbicid působí máte vždy vypsáno na návodu k použití.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.