Africké kopřivy musí do tepla. Přezimovat oblíbené balkonové rostliny však není úplně snadné

Jen málokterá rostlina se pyšní tak pestrou paletou barev i tvarů listů jako tato atraktivní kráska. Znát ji přitom můžete pod několika různými názvy, například kopřivěnka, pochvatec či pod z latiny převzatým jménem koleus, ale nejčastěji se jí říká jednoduše africká kopřiva.

Jak se starat o africké kopřivy?

Pochází z tropických a subtropických oblastí Afriky, ale i Austrálie a jihovýchodní Asie. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje jako balkonová rostlina, nicméně pokud pro ni vytvoříte vhodné podmínky, pak se může stát, poměrně krátkověkou, pokojovou rostlinou, jejíž zdraví nejlépe podpoříte každoročním letněním venku na balkoně. Jak se však o africkou kopřivu postarat v zimních měsících? V místnostech s příliš vysokou pokojovou teplotou a suchým vzduchem jen těžko, ale můžete se o to pokusit.

Jak přezimovat africké kopřivy?

Jakmile venkovní teploty vzduchu klesnou pod 15 °C, měli byste uvažovat o přemístění kopřiv do bytu, ale klidně snesou i teploty okolo 10 °C, jen se tak zcela zastaví jejich růst. Jakmile se však ještě více ochladí, kopřivy už musí svůj letní pobyt na balkonech ukončit. V žádném případě už rostliny nehnojte, překontrolujte, jestli nejsou napadené některými škůdci a šup s nimi do tepla, načež se o ně dobře postarejte:

  • Africké kopřivy doma postavte na světlé místo, nejlépe u okna, pozor však na naplno puštěné radiátory pod parapetem. Kopřivy umístěte nejlépe na chodbu domu nebo do ložnice, kde se tolik netopí.
  • Africké kopřivy během zimních měsíců preferují teploty okolo 15–20 °C.
  • Africké kopřivy vyžadují stálou teplotu a nesnáší průvan, což může být problém na chodbách nebo u dveří na balkon.
  • Kopřivy vyžadují také vyšší vzdušnou vlhkost, proto jim dopřávejte občasné rosení pomocí rozprašovače na vodu nebo do jejich blízkosti postavte několik misek s vodou.
  • Kopřivy zalévejte méně často než v létě, ale pravidelně, asi 1x za týden. Nechte substrát mezi zálivkami vždy mírně proschnout.
  • Pro zálivku používejte vodu pokojové teploty.

Světlo je klíčové k udržení kvalitních rostlin

Africké kopřivy jsou i v zimních měsících velmi náročné na dostatek světla. Proto je pěstujte nejlépe u východního okna, na parapetu jižního okna by jim mohla vadit přemíra slunce. V případě nedostatku světla můžete kopřivám dopřávat svícení speciální LED lampou pro pěstování rostlin. Rostliny pravidelně otáčejte, abyste zajistili jejich rovnoměrný růst.

3 nejčastější problémy afrických kopřiv při pěstování v bytě

  • Žloutnutí listů: Často bývá způsobeno přelitím nebo nedostatkem světla.
  • Opadávání listů: Může to být reakce na chlad nebo průvan.
  • Vytáhlé výhony: Hlavní signál nedostatku světla.

Jak uchovat africké kopřivy přes zimu, pokud nemáte ideální podmínky

Zajistit africkým kopřivám ideální podmínky pro jejich zimní pěstování není úplně jednoduché, protože se jedná o dost rozmarné krásky. V létě je dokáže pěstovat každý, ale zimu přečkají jen málokdy. Proto se většinou pěstují jako balkonové letničky a o jejich zimní uchování a následné množení se starají především odborníci v pěstitelských firmách. I tak pro vás máme dva tipy, jak africké kopřivy uchovat doma pro pěstování na balkoně v dalším roce:

1. Přezimování afrických kopřiv ve vodě

Nastříhejte si nejsilnější výhony z rostlin, zbavte je spodních listů a vložte je do vázy s vodou. Kopřivy rychle a snadno pustí nové kořeny, a takto je můžete doma uchovat až do jara. Na jaře, asi v březnu, je pak znovu ostříhejte a vrcholy buď opět nechte ve vodě zakořenit, nebo je rovnou vysaďte do směsi zahradní zeminy a písku.

2. Přezimování afrických kopřiv v substrátu

Na podzim také můžete rovnou nejsilnější výhony zapíchat do směsi substrátu pro pokojové rostliny a písku (v poměru asi 3:1). Kopřivy při stálém udržování vlhkosti rychle zakoření a porostou. Klidně je i během zimy stříhejte, aby netvořily vytáhlé výhony.