Japonské javory: Proč je sázet, kam a jak rychle rostou?
Japonské javory jsou krásné po celý rok, když raší, mění barvu, mají plody, ale úplně nejvíce je oceníte teď na podzim, kdy většina kultivarů září neuvěřitelnými barvami, a stávají se tak dominantami zahrady. V zahradnictví japonské javory najdeme hlavně na jaře a na podzim, po zbytek roku je to s jejich kvalitou všelijaké. Tyto druhy rostou spíše pomaleji až středně rychle a není se tedy třeba obávat toho, že by v krátké době vyrostly do nějakých obřích rozměrů.
Kde se japonským javorům daří nejlépe
Japonské javory milují místa v polostínu nebo i na plném slunci, kde je více patrné jejich zbarvení listů. Zcela jistě se jim ale nebude dařit ve stínu nebo na větru nebo místě, kam praží slunce, protože jim pak začínají zasychat větvičky a hrozí úpal. Javory tedy vysazujeme vždy na chráněná místa.
Již při výsadbě také musíte počítat s tím, že se časem, ne hned, rozrostou, a je tedy nutné počítat s dostatkem místa. Pokud byste je totiž vysadili do prostoru, kde je málo místa a chtěli ho časem přesadit, počítejte s tím, že přesazování nesnáší a mohli byste se s ním také brzy rozloučit.
Jakou půdu potřebují japonské javory?
Půda pro japonské javory by měla být výživná, kyprá, mírně kyselá, a hlavně trochu vlhká. Naprosto nevhodné jsou však půdy trvale zamokřené a štěrkovité.
Pokud jsou tyto stromy vystaveny dlouhotrvajícímu suchu, začnou se jim kroutit a zasychat listy, a ztrácí tak svoji estetickou hodnotu. Během léta ale dbejte na dostačený přísun vody ke kořenům a klidně můžete orosit i listy, s čímž však v případě horkých letních dnů vyčkejte až na podvečerní teploty.
Tyto 3 druhy japonského javoru na zahradě porostou
1. Javor dlanitolistý
Javor dlanitolistý (Acer palmatum) má poměrně kompaktní tvar a nerozrůstají se moc ani do výšky ani do šířky. Bývá hustě olistěný a jeho větve jsou mírně převislé. Dorůstá do maximální výšky 3 m a uplatní se tak i v menších zahradách nebo nádobách. Velmi dobře tento druh vypadá v kombinaci s nižšími jehličnany, azalkami či rododendrony, a proto jej můžete vidět třeba ve vřesovištích. Javor dlanitolistý má celou řadu krásných kultivarů, které se liší výškou, velikostí a barvou listů. Nejoblíbenější jsou kultivary se stříhanými listy, např. ´Dissectum Viridis´, ´Dissectum Garnet´ nebo ´Atropurpureum´ s bordovými listy.
2. Javor japonský
Javor japonský (Acer japonicum) je v porovnání s dlanitolistými druhy mohutnější, roste více do šířky a hodí se spíše do středně velkých až velkých zahrad.Po čase vytváří poměrně hustou korunu a dorůstá do výšky kolem 5 metrů. Javor japonský má řadu kultivarů dekorativních nejen listem, ale i způsobem růstu kmínků a větví. Velmi krásný je jeho kultivar ´Aconitifolium´ s vykrajovanými listy.
3. Javor shirasawanský
Javor shirasawanský (Acer shirasawanum) roste velmi pomalu a dorůstá maximálně do výšky 5 metrů. Je dekorativní především tvarem listu, který připomíná rozevřený vějíř. Tento druh javoru vyžaduje polostín, mírně kyselé půdy a vlhko. Mladé rostliny, které třeba ještě nyní vysadíte, musíte ochránit před zimou, například bílou netkanou textilií, příští zimu již tato ochrana nebude nutná. Velmi krásný je kultivar ´Aureum´, který má na jaře listy jasně žluté, v létě žlutozelené a na podzim žlutooranžové.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.