Brsleny byly dříve trochu opomíjené keře, které si ale v poslední době získávají stále více fanoušků. Pěstitelé totiž objevili jejich dokonalé vlastnosti a neuvěřitelnou houževnatost, díky které je můžete pěstovat jak v zahradě, tak i v nádobě na balkoně či terase nebo jimi osázet hroby. Oblíbené jsou především pestrobarevné kultivary, které mají vícero využití.
Jak brslen nejlépe využít?
Kromě klasického využití jako keře, a to jak solitérního, tak do živého plotu, se brsleny využívají jako částečně popínavá rostlina. Výhodou brslenů je, že dobře reagují na řez, takže jakmile přesáhne určitou výšku, je možné ho seříznout. Díky nízkému vzrůstu brsleny můžete použít také jako lem záhonu a do různých nádob.
Panašované listy zdobí většinu kultivarů
Pokud vám nevadí kombinovat alespoň dvě různé barvy, a docílit tak zajímavého barevného kontrastu, zakupte si žlutě a bíle panašované kultivary brslenu a vysaďte je poblíž sebe.
- Mezi bíle panašované brsleny patří třeba kultivar ´Silverstone´, ´Silver Queen´ nebo ´Harlequin´.
- Druhou skupinou jsou brsleny se žlutě panašovanými listy, kde mezi nejkrásnější patří rozhodně kultivar ´Emerald´n Gold´, ´Golden Harlequin´ nebo Sunspot´. Nemáte rádi pestrobarevné kultivary? Nevadí, i pro vás máme tři kultivary, které mají list tmavě zelený, lesklý a samozřejmě neopadavý. Do zelenolistých kultivarů patří kultivary ´Minimus´, Sürth´ nebo ´Radicans´.
Brsleny řežte, jak je libo
Jestliže se brslenu na novém stanovišti daří, a ono se většinou daří, dokáže se pěkně rozrůst. V takovém případě ale není třeba propadat panice, protože brsleny řez snáší velmi dobře. Nejlepším obdobím pro řez je jaro, nicméně je-li třeba řez i během roku, tak nějaký větší zásah lze provést také v létě či na podzim. Během řezu odstraňte především suché a poničené výhony, přičemž odstřižené větve můžete využít k množení keřů pomocí dřevitých řízků.
Brslen jako celoroční dekorace hrobu
Uvažujete-li teď, před Dušičkami, čím byste osázeli hrob, aby dobře vypadal, ale neměli jste s ním moc práce, tak v tomto případě opět doporučujeme brsleny. Nižší kultivary se dobře rozrostou a vy je pak v růstu jen redukujete řezem. Na hrob je můžete vysadit také pouze do nádob. Preferují spíše polostín, ale porostou i na slunci, nicméně v takovém případě je nutná pravidelná závlaha.
Jaký brslen zvolit?
Ve chvíli, kdy odkvetou poslední trvalky, bývá zahrada docela smutná. To však lze zachránit výsadbou těchto stálezelených keřů, které jsou nenáročné a ozdobu nám udělají nejen přes zimu, ale po celý rok. Nejkrásnějším druhem brslenu, který se vysazuje v posledních letech, je brslen Fortuneův, jenž má řadu neskutečně krásných kultivarů a za poměrně přijatelné ceny. Ta se vždy odvíjí nejen od daného kultivaru, ale hlavně od výšky prodávané rostliny.
Nejkrásnější druh brslenu
Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei) je oceňován jako nenáročná, půdopokryvná rostlina, která se pěstuje buď jako klasický keř, nebo různě tvarovaný na kmínku. Velmi často se právě tento druh brslenu používá na nižší, živé ploty, kde běžně nahrazuje zimostráz, který bývá v posledních letech napadán jeho největším škůdcem zavíječem zimostrázovým. S oblibou je také využíván na popnutí nevzhledných zdí, protože se pomocí kořínků dokáže pnout po konstrukci. Kromě toho se jeho větvičky využívají v aranžování, a to především při tvorbě dušičkových věnců či jako doplňková zeleň při výrobě vánočních svícnů.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.