Cibuloviny coby vánoční dekorace
Jestliže teď na podzim z nějakého důvodu nestihnete vysadit cibuloviny, které vám pravidelně doporučujeme, další možnost budete mít brzy na jaře, jakmile rozmrzne půda. Ale dobrou zprávou je, že cibuloviny si můžete vysázet také do nádob a zkrášlit si jimi štědrovečerní tabuli. K tomuto účelu se používají rychlené cibuloviny, speciálně připravené pro toto období. Letos se tak o těchto svátcích můžete blýsknout a jako květinovou dekoraci použít právě rozkvetlé cibuloviny.
Jaké cibule se používají?
Pro rychlení se používají nejčastěji drobnokvěté narcisy ve žluté nebo bílé barvě a hyacinty. Speciálně upravené cibule jsou velmi žádané, ale klidně si je můžete připravit sami, stačí vše jen správně načasovat.
Základem všeho je nákup správných cibulí. Tyto cibule se nazývají preparované a to znamená, že již prošly chladnou periodou, která v cibuli probudí založení květů. Navíc se jedná o speciálně vyšlechtěné druhy, vhodné do interiérů, jejich habitus je kompaktní, nevytahují se za světlem a nepadají.
Cibule si můžete připravit i doma
Pokud doma nějaké cibule narcisů nebo hyacintů máte, a jsou zdravé, nemusíte žádné další kupovat. Postačí, pokud jim dopřejete preparaci teplotou. Celé to provedete tak, že cibule (mohou být i mírně naklíčené) vložíte do papírového sáčku a na týden uložíte do chladničky. Nízká teplota podpoří zakládání květních poupat. Po týdnu cibule z chladničky vyndáte a vysadíte do nějaké nádoby tak, jak jste zvyklí. Jen nezapomeňte přidat na dno nádoby trochu písku nebo ho smíchejte přímo se substrátem, písek totiž cibuloviny milují.
Kdy cibule nejlépe vysadit?
S výsadbou cibulí narcisů počítejte koncem listopadu, pokud se rozhodnete pro rychlení cibulí hyacintů, u těch začněte již v polovině listopadu. Pro rychlení hyacintů se používají speciální hyacintové nádoby z průsvitného skla, kde jsou dobře vidět rostoucí kořeny, což je nejen velmi efektivní, ale rovněž dobře vidíme hladinu vody, kterou tak můžeme včas doplňovat.
Jak přirychlit hyacinty?
Pro rychlení hyacintů stačí menší vázička se širokým hrdlem a vodou. Cibuli vložíme do hrdla tak, aby její spodní část byla částečně ponořená ve vodě. Vázičku postavíme na tmavší místo, kde je teplota okolo 10 °C. Jakmile se mezi mladými listy objeví květní pupen, přeneseme vázičku s cibulí do teplejší místnosti a umístíme ji na světlo. Pokud by hyacint vykvetl dříve než na Vánoce, stačí ho nechat v chladnější a světlé místnosti. Cibule lze rychlit také v půdě, místo ve vázičce, ale půda musí být neustále vlhká.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.