K rychlení hyacintů vám poslouží buď květináč, nebo speciální skleněná váza ve tvaru přesýpacích hodin. V obou případech je postup rychlení víceméně stejný: nejde totiž o nádobu, ale o správné načasování, nízkou teplotu a zakrytí hyacintů.
K rychlení si vyberte velké cibule hyacintů
K rychlení si vyberte velké cibule hyacintů, které mají obvod min. 16 cm. V polovině září je vysaďte do květináče s humózní půdou tak, aby čtvrtina cibule zůstala nad povrchem zeminy. Do jedné nádoby si můžete vysadit jen jednu cibuli, nebo rovnou celou skupinu. Už proto, že hyacinty mají rády vyplněný prostor, čemuž velikost vybraného květináče přizpůsobte. Pokud se rozhodnete pro vícero rostlin, vysaďte cibule vedle sebe, ale tak aby se nedotýkaly.
Vysazeným cibulím dopřejte chlad a zatemnění
Květináč pak umístěte na chladné a temné místo s teplotou 6 až 9 °C. Půdu udržujte mírně vlhkou a pokud není v daném prostoru dokonalá tma, vytvořte pro květináč neprůhledný kryt (třeba z krabice). Rostliny v chladu, temnu a mírném vlhku ponechte osm až deset týdnů. Během této doby cibule zakoření a rostliny začnou pomalu růst.
Zakrytí odstraňte, až když květenství převyšují listy
Ve chvíli, kdy hyacinty vytvoří listy dlouhé 3 až 4 cm, přeneste je do místnosti s pokojovou teplotou. Nechte je však stále zakryté neprůhledným poklopem. Ten odstraňte až tehdy, když rostliny měří 8 až 10 cm a jejich květenství převyšují listy. Ty na světle brzy zezelenají a vybarví se i květy.
Ve skleněné váze se cibule nesmí dotýkat vody
Pro rychlení ve skleněné nádobě, resp. váze ve tvaru přesýpacích hodin platí stejný postup, rychlit je v ní ale možné zpravidla jen jednu rostlinu. Spodní část nádoby vyplňte vodou, do níž můžete přidat i kapku hnojiva, na horní umístěte cibuli hyacintu podpučím dolů. Pozor, cibule musí být nad vodou, ne ve vodě, jinak začne hnít. Vše ostatní se shoduje s postupem popsaným pro rychlení zasazených cibulí.