Akébie pětičetná (Akebia quinata) je popínavá dřevitá liána pocházející z východní Asie. U nás na zimu opadává, je ale mrazuvzdorná. Rostlina rychle roste (ve své domovině až 15 metrů za rok, u nás dva metry ročně) a její výhony dřevnatí.
Až půjde příště kolem rozkvetlé akébie, přivoňte si. Připomíná vám vůně jejích květů čokoládu?
Květy akébie voní po vanilce. Nebo po čokoládě?
Akébie obvykle dorůstá do výšky 5 až 10 m a vyznačuje se dlanitě složenými pětičetnými listy na delších řapících. V květnu vykvétá převislými hrozny samičích a samčích květů příjemné vanilkové vůně, někomu ale připomíná spíš čokoládu (odtud čokoládové víno). Samčí květy jsou jemnější a mají růžovou až světle nachovou barvu (vzácně i světle zelenou nebo bílou), samičí jsou větší a fialově až hnědočerveně zbarvené.
Po opylení (je třeba mít dvě a více rostlin) vytváří akébie exoticky vypadající růžové až fialové plody, které se v době zralosti podélně rozevírají. Mohou být 5 až 10 cm velké a jsou vyplněné bílou slizovitou dužninou s černými semeny. Chutnají sladce, obaly (oplodí) jsou hořké. Plody se však tvoří až na rostlinách starších pěti let a pouze v případě hodně teplého jara a léta.
Z listů akébie se v Číně připravuje čaj, mladé výhonky se přidávají do salátů a obaly plodů se smaží a podávají jako příloha.
Akébie může růst jako popínavá i plazivá rostlina
U nás se akébie pěstuje jako okrasná rostlina, která se využívá k popnutí altánů, pergol nebo plotů, dokáže se ale i plazit po zemi jako půdopokryvná rostlina. Vyhovuje jí slunné místo či polostín a středně vlhká propustná půda, která by ale zvláště u mladých rostlin neměla v létě nikdy úplně vyschnout.
Výhony akébie je možné různě ovíjet, zkracovat nebo jinak upravovat, řez ale není nutný. Nevýhodou je, že rostlina za čas odspodu „vyholuje“ (ztrácí listy). Proto se doporučuje každé jaro odstřihnout u země pár výhonů, aby se vytvořily nové. V létě lze akébii řízkovat. Na choroby a škůdce netrpí. Na zimu potřebuje rostlina ke kořenům nastlat vrstvu listí nebo chvojí.
V Číně se akébie využívá v medicíně i kuchyni
V Číně se výhony a kořeny akébie již staletí využívají v tradiční medicíně, příp. kuchyni. Díky obsaženým látkám mají totiž antibakteriálními účinky, fungují jako analgetikum a snižují horečku.