Divizna brunátná: unikátní vzácnou trvalku můžete mít doma

Rádi byste diviznu brunátnou potkali ve volné přírodě? Pak se budete muset vypravit na Českomoravskou vrchovinu, do lokality Lavská zmola, na Mohelskou hadcovou step nebo na lokalitu, známou pod označením U bílé zmoly. Divizna brunátná se omezeně vyskytuje i ve vinohradech okolo Mohelna. Dříve byly také hlášeny výskyty z oblasti Českého středohoří a ze středního a západního Polabí. Jedná se o rostlinu, která nejčastěji roste na vysychavých půdách trávníků, stepí a světlin teplých lesů, na výhřevných svazích a písčinách.

Jinak se jedná o euroasijský druh, roste v Evropě, malé Asii, zasahuje až na Kavkaz a do oblastí západní Sibiře.

Divizna: proč a jak ji sbírat

www.nkz.cz

Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum)

Vytrvalá, někdy však jenom dvouletá rostlina, která nejčastěji dorůstá do výšky 30-70 cm, někdy i více, ale v každém případě je oproti jiným diviznám daleko křehčí se slabší květní lodyhou, která vyrůstá z přízemní růžice listů, ale až druhým rokem po výsevu. Listy divizny brunátné bývají dlouhé asi 15-20 cm, vejčité až podlouhlé, na vrchní straně lysé a na spodní jemně chlupaté. Květní lodyha pak nese jen drobné, přisedlé lístky a dlouhý hrozen květů.

Divizna brunátná vykvétá během května až června a květenství ve tvaru nepravého hroznu je plné kouzelných, něžných květů v barvách od bílé, světle růžové, přes fialkovou až po tmavě fialovou barvu. Pokud na záhony vysejete směs barev divizny brunátné, která je běžně k dostání, pak získáte pestrou směsici všech odstínů růžové a fialové. Jen málokdy se sejdou vedle sebe dvě rostliny se stejným odstínem květů.

Naučte se semenařit: Dávný rituál našich předků, díky kterému ušetříte za sazenice

www.nkz.cz

Divizna brunátná je nenáročná krátkověká trvalka

Tato divizna náleží mezi naprosto nenáročné krátkověké trvalky, které se mohou pěstovat v oblíbených prérijních typech záhonů. Divizna brunátná miluje teplo, sluneční paprsky a výborně zvládá delší období sucha. Vyžaduje výživnou a dobře propustnou půdu, přemokření divizně nevyhovuje.

Diviznu brunátnou lze i množit

Výsev semen divizny brunátné může probíhat prakticky po celé léto, od května do září. Můžete ji i předpěstovat doma na parapetu brzy na jaře a během léta vysadit na záhony v zahradě. Semena divizny brunátné klíčí 7-21 dní, později už se bude tato půvabná trvalka množit ve vaší zahradě samovýsevem.

Zdroj:https://www.prirodavysociny.cz/cs/druhy/1069/divizna-brunatna; https://botany.cz/cs/verbascum-phoeniceum/

Divizna brunátná sluší přírodním typům zahrad
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada