Proč a jak si vysadit diviznu

Křemílkovi a Vochomůrkovi sice stačilo zazpívat písničku “Vstávej semínko holalá, bude z tebe fiala” a vyrostla jim divizna, vy na to jděte ale sofistikovaněji. 

Odkvetlé suché divizny
Info ikona

Semena divizny odeberte ze suchých odkvetlých rostlin.

Semena divizny: usušit, zamrazit a vysít

Nejprve si ve svém okolí vyhlédněte kvetoucí diviznu. Na podzim, kdy už je celá suchá a hnědá, sdrhněte rukou její odkvetlou lodyhu. Doma suché tobolky usušte, podrťte a uvolněná hnědá semínka prosejte. Uložte je na osm týdnů do mrazáku a následně je až do příchodu jara skladujte v lednici. V dubnu je vysejte do misky s vlhkým pískem, semínka musejí být ale na povrchu, protože ke klíčení potřebují světlo. Vyklíčí zpravidla do pěti dnů a po třech týdnech je možné semenáčky přesadit na slunné a suché místo, kde se už bude divizna udržovat sama samovýsevem.

Květy divizny
Info ikona

Pozor, květy divizny jsou sice léčivé, ale semena obsahují toxin rotenon. U savců se otrava projevuje obdobně jako Parkinsonova nemoc.

Jak připravit čaj a sirup z divizny

Hlavními léčivými látkami divizny jsou saponiny, slizy a flavonoidy – slizy vytvářejí na sliznici ochranný povlak, chrání ji před vysušením a drážděním a saponiny a flavonoidy napomáhají rozpouštění hlenů. Nejčastěji se proto sušené diviznové květy využívají k přípravě čaje proti kašli.

  • Čaj se připravuje jako běžný nálev, který je ale potřeba kvůli jemným chloupkům přecedit přes papírový filtr. Květy lze zkombinovat i s jitrocelem, heřmánkem, mateřídouškou a jinými bylinkami. Chlazený čaj se uplatní rovněž jako kloktadlo při zánětech v ústech a je možné ho použít i zevně. 
  • Proti nachlazení a kašli se osvědčil i sirup z čerstvých květů. Ty se ukládají do uzavíratelné sklenice a prosypávají cukrem. Postupně se přidávají další a další vrstvy, dokud se sklenice nenaplní. Po několika dnech na teplém místě obsah sklenice ztmavne a z květů se uvolní šťáva, kterou je nutné přefiltrovat přes plátýnko. Sirup se uchovává v chladu a temnu a užívá se po lžičkách.
  • Připravit je možné i diviznový olej, který pomáhá při křečových žílách nebo oteklých nohách. Čerstvé květy stačí zalít olivovým nebo jiným kvalitním olejem, nechat dva týdny stát na slunci, scedit a pak už jen mazat a mazat.
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada