Díky vertikutaci trávník ožije
V dnešní době není problém zakoupit si svůj vlastní vertikutátor, nebo si pozvat nějakou odbornou, zahradnickou firmu, která vertikutaci trávníku udělá za vás. Hlavním úkolem vertikutace je odstranit z trávníku odumřelou, travní plsť, která trávníku brání v příjmu vody, živin a celkově mu nedovolí se rozrůstat. Trávník se pod nánosem odumřelé travní hmoty dusí a pokud se stařina včas, a hlavně pečlivě, neodstraní, trávník nakonec může odumřít. Ne vždy je ale vertikutace pro váš trávník nutná, není nikde psáno, že ji na vašem trávníku musíte provádět každý rok. Pokud tedy v trávníku žádnou odumřelou plsť nemáte a trávník je svěží a zelený, vertikutaci dělat nemusíte. Stačí trávník po zimě jen přihnojit.
Kdy se provádí vertikutace trávníku
Právě ve volbě té nejlepší doby pro vertikutaci se nejčastěji chybuje, mnozí nedočkavci již nyní vytáhli své vertikutátory a směle se pustili do prořezávání trávníku. Ale, to je velká chyba, protože jednak je stále chladno a trávník bude velmi špatně regenerovat, ale tím důležitějším důvodem je, že je vlhko a vy spolu s odumřelou travní plstí odstraníte také mnoho trávníku, který se ve vlhku neudrží. Takže, vhodná doba pro vertikutaci je až během dubna, kdy je naprosté sucho. Zhruba dva týdny před plánovanou vertikutací můžete trávník přihnojit a poprvé posekat. Pro vertikutaci je vždy vhodnější krátce sečený trávník.
Jak správně provádět vertikutaci
Abychom z trávníku dostali co nejvíce odumřelé travní plsti, je důležité s vertikutátorem jezdit po pozemku po celé ploše v podélném i příčném směru. Nože vertikutátoru by se měly půdy zlehka dotýkat, a nikoliv pronikat moc hluboko do půdy. Vyčesané zbytky odumřelé hmoty nikdy nenechávejte na trávníku ležet, vždy je sesbírejte a odneste třeba na kompost nebo do bioodpadu. U lepších vertikutátorů je sběrný koš součástí samotného vertikutátoru, takže se pak naplněný koš jenom vysype.
Jak hnojit po vertikutaci
Jakmile máme zvertikutováno, můžeme třeba za 3 dny trávník přihnojit. Vznikla-li vyčesáním plsti holá místa v trávníku, můžete tyto prostory buď znovu doset nebo využít travní náplasti, které jsou velmi spolehlivé.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.