Jak pěstovat rákosovku a co se děje, když schne?
Rákosovka velká nebo také rákosník japonský patří mezi okrasné traviny, které zkrátka na své zahradě chceme mít. Je velmi elegantní, má mnoho krásných kultivarů a někomu může připomínat malý bambus. Nicméně, tato travina patří do čeledi lipnicovité, což je stejná čeleď, kam patří traviny ve vašem trávníku.
Rákosovka pochází z Japonska, kde běžně roste jako součást rostlinných společenstev světlých lesů a skalnatých svahů.
Jak rákosovka vypadá?
Rákosovka tvoří trsy úzkých, zelených listů, které zlehka převisají. Od konce léta do podzimu dokonce kvete, ale její květy jsou natolik nenápadné, že si to často ani neuvědomíme. Dorůstá do výšky okolo 40 cm a lze ji pěstovat nejen ve volných záhonech, třeba někde pod stromy či keři, ale také v nádobě, kterou si umístěte na balkon či terasu. Aby rákosovka v zahradě dobře vynikla, vysazují se minimálně tři kusy k sobě.
Kam rákosovku v zahradě vysadit?
Rákosovka se uplatní ve stinných a vlhčích zákoutích zahrady, nejlépe v podrostu okrasných keřů a dřevin. Lze ji vysazovat do skalek, nádob, může lemovat chodníky a schodiště. Velmi dobře vynikne ve skupinové výsadbě nebo se pěstuje také jako solitéra na dobře udržovaném trávníku. Pro provzdušnění lze rákosovku vysadit do trvalkového záhonu, kde dobře doplňuje skupinu trvalek. Skvěle vypadá ve skupině s rododendrony, azalkami, půdopokryvnými trvalkami, rozchodníky nebo s kapradinami.
Jaké má rákosovka nároky?
Rákosovka preferuje polostín či světlý stín a vlhké, propustné půdy. Je-li dobře zakořeněná, dokáže tolerovat i sucho. Dobře se osvědčilo mulčování okolo rákosovky, nejlépe v podobě mulčovací kůry, která v půdě drží vlhkost a brání růstu plevele. Na jaře pak k rostlině přidejte dobře vyzrálý kompost a v průběhu roku ji občas přihnojte tekutým hnojivem.
Rákosovka odolává mrazu až do teploty -23 °C, jakmile ale hlásí silnější mrazy, určitě ji ochraňte několika větvemi chvojí nebo bílou, netkanou textilií. Je-li na ní sníh, není tato ochrana třeba, protože sníh na všechny rostliny funguje jako teplá peřina.
Chyba při pěstování rákosovky, kvůli které zajde
Jak již bylo řečeno, rákosovka není zase tak náročná na pěstování, ale jednu věc vám určitě neodpustí, a to přehnanou zálivku. V přemokřené půdě jí totiž začnou zahnívat kořeny, což je pro rákosovku víceméně konečný stav, a na stanovišti uhyne. To nejlepší, co pro ni můžete udělat, je, že před výsadbou dáte do jámy dostatečnou drenážní vrstvu, nejlépe nějaké kamínky, která odvede přebytečnou vodu od kořenů. To samé platí i v případě, že rákosovku pěstujete v nádobě.
Na jaře vyžaduje rákosovka trochu péče
Na jaře rákosovka ocení nejen přídavek živin v podobě kompostu, ale je třeba ji seříznout, jen tak si totiž udrží svůj krásný habitus. Trsy tedy seřízněte asi 5 cm nad zemí, a ačkoliv se tento zásah může zdát příliš razantní, nebojte se, rákosovce tím neublížíte. Toto zmlazení platí hlavně u starších rostlin, u nově vysazených není každoroční řez třeba.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.