V půdě nejde jen o vodu
Trvale mokré prostředí není pro ovocné dřeviny vhodné, protože v půdě kvůli vyššímu obsahu vody není dostatek vzduchu pro kořeny. Jak voda, tak vzduch musí být v optimálním poměru a pokud tomu tak není, rostlinám se nedaří. Špatná je také vysoká hladina spodní vody, protože kořeny stromů v takových půdách hůře koření i přijímají živiny, a to se pak projeví na jejich snížené vitalitě.
Co pěstovat ve vlhké půdě?
Vyšší hladina spodní vody je spojena také s vyšší nadmořskou výškou, a tedy i chladnějším prostředím. S těmito podmínkami se však několik ovocných druhů dokáže vyrovnat. Jsou to především jabloně a peckoviny v podobě švestek a mirabelek. Ve vlhku lze potom pěstovat i drobné ovoce a bobuloviny, jako jsou maliny, borůvky někdy i rybízy.
Toto ovoce ve vlhku můžete pěstovat
1. Jabloně
Abychom mohli pěstovat jabloně ve vlhčích podmínkách, potřebujeme k tomu vhodnou podnož, která rozhoduje nejen o vitalitě daného druhu. Do vlhkých a kamenitých půd se tak hodí podnož MM106 se silným kořenovým systémem a velkou odolností vůči mrazu. Vhodná je také podnož A2, která koření mělce a nesnáší suché půdy. Z raných odrůd jabloní lze doporučit například odrůdu ´Discovery´, z podzimních odrůdu ´Zlatava´ a pro zimní skladování oblíbené odrůdy ´Melodie´ nebo ´Otava´.
2. Švestky
Pěstování švestek má u nás velkou tradici, přičemž tím největším problémem bývá napadení virovým onemocněním zvané šarka. Naštěstí již existují odolné odrůdy, a je tak možnost si mezi nimi zvolit svého favorita. V méně příznivých podmínkách lze doporučit například odrůdy ´Hamanova´ nebo ´Wangenheimova´.
3. Maliník
Jestliže na vlhkém pozemku je i dostatek slunce, pak skvělou volbou je určitě maliník. Je však důležité ho pečlivě vyvázat k opoře nebo drátěnce, jinak během pár let maliníky začnou růst velmi bujně a zprvu krásný porost se promění v džungli. Důvodem, proč lze maliník na vlhkých místech bez problémů pěstovat, je ten, že mělce koření, tudíž kořenům vyšší hladina spodní vody nevadí.
4. Borůvky a brusinky
Je-li půda kromě vlhkosti také kyselá, nebojte se vysadit borůvky či brusinky. Obě, stejně jako maliník, mělce koření. Pokud na stanovišti není přirozeně kyselá půda, stačí těmto bobulovinám dodat při výsadbě rašelinu, kterou budete pravidelně, minimálně jednou do roka, a to na jaře, doplňovat. Jestliže jsou borůvky vysazeny do míst, kde se celý den opírá slunce a půda je suchá, mají borůvky malé plody bez chuti. Nikdy tedy nezapomínejte u těchto druhů na pravidelnou zálivku.
5. Zimolez kamčatský
Zimolez kamčatský je také často nazýván jako kamčatská borůvka a je to vůbec první ovoce, které můžete na svých zahradách ochutnat – většinou již v květnu. V jeho názvu se sice objevuje slovo borůvka, nicméně s borůvkou nemá nic společného, možná jen modrou barvu plodů. Zimolez kamčatský totiž nesnáší kyselé půdy, je to docela běžný keř, který vyžaduje zásaditou a živnou půdu. Jelikož zimolez pochází z tvrdších podmínek, nevadí mu ani pěstování ve vyšších polohách.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.