Jak pěstovat talovín?
Původ talovínu (Eranthis hyemalis) sahá do východní Asie, konkrétně do Japonska, Koreje a čínských horských oblastí. V České republice se stal oblíbenou okrasnou rostlinou především díky své schopnosti kvést v nejchladnějším období roku, a tak většinou předběhne i takové otužilce, jako jsou sněženky. Botanicky se řadí do čeledi pryskyřníkovitých, stejně jako podobně otužilé čemeřice. Obě rostliny však mají ještě jednu společnou vlastnost, jsou jedovaté.
Základní údaje o talovínu
- Výška: 5 až 10 cm
- Barva květů: sytě žlutá
- Doba kvetení: leden až únor
- Stanoviště: polostín, listnaté lesy
- Preferované půdní podmínky: humózní, propustné půdy
Jak se starat o talovín?
Pěstování talovínu je snadné a nevyžaduje žádnou specifickou péči. Naopak, můžete ho klidně pěstovat i mimo záhony, třeba v trávníku. Nejlépe se mu daří v místech chráněných před přímým sluncem, ideálně pod stromy nebo keři. Květy talovínu také na jaře krásně oživí skalky, kam se hodí díky svému nízkému vzrůstu. Vyhovují mu vlhké půdy, dobře zásobené humusem s neutrálním až mírně kyselým pH.
Jak množit a vysazovat talovín?
Talovíny se v zahradě množí velmi rychle, samovolně, samovýsevem drobných kulatých semínek, které rostlina ze zaschlé tobolky vystřeluje do svého okolí. Vysazujte je proto jen řídce, během pár let se v místě samy namnoží. První talovíny se však do zahrady vysazují pomocí drobných hlízek, které mnozí považují spíše za cibulky. Vysazují se na podzim, nejlépe v září nebo říjnu, na záhony, do skalky nebo jen volně do trávníku, jako podrost pod listnaté stromy, do hloubky přibližně 5 až 7 cm.
Péči o talovín zvládne každý začínající pěstitel
- Po výsadbě hlízek můžete talovínům dopřát pravidelnou, ale jen mírnou zálivku, v dalších letech už si rostlinky hravě vystačí s deštěm a sněhem.
- Při pěstování talovínů je důležitá absence přímého slunečního svitu. Hlízky proto vysazujte opravdu jen do polostínu či úplného stínu.
- Důležité je také ponechání listů po odkvětu rostliny až do jejich přirozeného uschnutí. Talovíny v této době nabírají do svých hlízek živiny pro kvetení v dalším roce.
Květy plné nektaru
Zajímavostí je, že květy talovínu dokážou pronikat i skrz sněhovou pokrývku, což téhle na pohled křehké, ale ve skutečnosti mimořádně otužilé rostlince vysloužilo přezdívku „sněženka zimy“. Květy talovínu jsou také plné nektaru. Mohlo by se zdát, že sladký nektar v mrazivých měsících roku nenajde své uplatnění, ale věřte, že jakmile se slunce jen na chvilku ukáže, nedočkavé včelky, a především čmeláci, si pro svou první dávku potravy přiletí.
Zdroj: ceskestavby.cz; zahradkarskaporadna.cz