Jak pěstovat vánoční hvězdu?
Ačkoliv to tak v našich domácnostech většinou nevypadá, vánoční hvězda neboli poinsettie je poměrně dlouhověká trvalka. Jenže jen málokdo má trpělivost, ji právě jako trvalku pěstovat, a přitom tato pokojová rostlinanemá zase tak vysoké nároky, stačí jen vědět, co jí vyhovuje. Během let pak může vypadat jako pěkný keřík, i když samozřejmě pěstovaný doma v květináči.
Co potřebuje vánoční hvězda, poinsettie či pryšec nádherný?
Pryšec nádherný, jak zní správné pojmenování nám tolik známé vánoční hvězdy, pochází z Mexika a ze zemí Střední Ameriky. Roste tam jako keř či strom a dosahuje výšky i několika metrů. Do Evropy se rostlina poprvé dostala v roce 1804, ale až počátkem 20. století se z ní stal celosvětový symbol Vánoc. V našich středoevropských podmínkách je pěstována pouze jako pokojová rostlinaa bohužel většinou jenom coby krátkodobá vánoční dekorace. Pokud je vám však vaší vánoční hvězdy po vánočních svátcích líto a chtěli byste ji pěstovat i dále, není důvod to nezkusit.
Co dělat s vánoční hvězdou po Vánocích
- Vánoční hvězdu, která dosud stála uprostřed svátečně prostřeného stolu nebo na jiném dobře viditelném místě v obývacím pokoji, přeneste na parapet okna chladnější místnosti v bytě, třeba do ložnice.
- Zvolte parapet okna, který není nadměrně zastíněný balkonem či lodžií. Rostlina vyžaduje poměrně hodně světla, ale ne přímé sluneční paprsky.
- Vánoční hvězdě nejlépe vyhovuje stálá teplota okolo 20–22 °C.
- Zalévejte jen 1 až 2x týdně menším množstvím vody a nikdy nenechávejte vodu v misce pod květináčem.
- Koncem února pak vánoční hvězdu seřízněte, ponechte jen asi 10 cm dlouhé výhony a nadále střídmě zalévejte.
- Začátkem května nastane správný čas pro přesazenído nového substrátu. Zvolte o trochu větší květináč, než byl ten stávající.
- Po čtyřech týdnech, kdy se vyčerpá hnojivo z nového substrátu, začněte vánoční hvězdu pravidelně hnojit, asi 1x za 2 týdny.
- Rostlinu hnojte po celé léto, až do září.
- Přes léto můžete vánoční hvězdu i letnit, nejlépe na místě chráněném před poledním sluncem, ve světlém polostínu.
- V polovině září vánoční hvězdu opět vraťte do bytu a od října jí začněte připravovat na vánoční vybarvování listenů. To znamená, že jí každý den dopřejete asi 14 hodin pobytu ve tmě, například pod velkou papírovou krabicí. Na Vánoce pak budete mít radost z vlastnoručně vypěstované květinové dekorace na sváteční stůl.
Co vánoční hvězdě nejvíce škodí
- průvan
- přímé sluneční paprsky
- přemokření substrátu
- sálavé teplo od ústředního topení
- suchý vzduch
Zdroj: starsforeurope.com; living.iprima.cz