Bramboříky mají v zemi hlízu, která bývá velmi náchylná na přelití
Jak pěstovat doma brambořík
Brambořík perský (Cyclamen persicum) kvete nejčastěji doma na okenních parapetech. Lze ho ale využít také k řezu, kdy se jeho stonky seříznou podélně a v chladném pokoji vydrží ve váze až tři týdny. Je velmi oblíbenou dekorací na Vánoce, kdy je spolu s vánoční hvězdou,azalkami či čemeřicemi používán k dekoraci štědrovečerního stolu.
Brambořík zkontrolujte už v květinářství: pozor na hnilobu
Velku pozornost musíte bramboříkům věnovat již při samotném nákupu. Rostliny, které mají svěšené listy, rozhodně nekupujte, často bývají napadeny houbovou chorobou nebo byly vystaveny velmi nízkým teplotám a pak se již těžko vzpamatují. Zdravé rostliny bramboříku mají listy pevné, dobře vyvinuté s několika rozvitými květy a vybarvenými poupaty. Substrát nesmí být přeschlý, ale mírně vlhký. V případě, že ho předtím trápili suchem, se z toho bude brambořík dlouho vzpamatovávat a vás to bude stát akorát spoustu nervů nebo vyhozené peníze. V případě, že kupujete hlízy, ty musí být pevné, bez zjevných příznaků napadení houbovými chorobami.
Kam brambořík umístit a co potřebuje
Brambořík nemá rád přetopené místnosti, takže umístit ho na parapet poblíž radiátoru je pro něj jistá smrt. Nejlepší teploty jsou okolo 12-15 °C, takže máte-li třeba v ložnici chladněji, umístěte ho sem na parapet, musí zde být ale dostatek světla. Ale pozor na přímé sluneční paprsky, ty by ho rovněž velmi rychle zlikvidovaly.
Zalévejte brambořík opatrně
Jelikož má brambořík hlízu, je stejně jako všechny hlíznaté rostliny, velmi citlivý na způsob závlahy. Nikdy ho tedy nezalévejte na hlízu, ale vždy do podmisky a nadbytečnou vodu zhruba za půl hodiny vylijte. To ostatně platí i u ostatních pokojových rostlin, za tuto dobu si totiž rostlina vezme tolik, kolik potřebuje a není proto třeba, aby pak kořeny stály v přebytečné vodě.
Půda u bramboříku by měly být neustále vlhká, vždy ji ale před zálivkou zkontrolujte prstem nebo pomocí triku se špejlí. Zapíchneme-li špejli do substrátu a ulpí na ní zemina, není třeba zalévat, naopak, je-li po vytažení suchá, rostlinu zalijeme.
Nezapomínejte na živiny, ale jen do března
Jakmile bramboříky kvetou, je to pro ně velký výdej energie a spotřebují mnoho živin, proto jim je dodávejte jednou za 14 dnů, postačí k tomu běžná hnojiva pro pokojové rostliny. Od března však přerušte přihnojování a snižte zálivku, hlíza bude odpočívat.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.