Tyto krásky kvetou i když sněží: vysaďte si čemeřice, ozdobí truhlíky i záhon. Listy jsou navíc zelené celoročně a zaplní prázdný prostor

Čemeřice truhlík
Info ikona

V jednoduchosti je krása, stačí pouze několik samostatných nádob a čemeřici doplnit mechem a dalšími dřevěnými ozdobami.

Parádu udělají i zelené listy

Čemeřice černá ´Helleborus niger´ patří do čeledi pryskyřníkovitých. Je oblíbená nejen pro své nádherně vybarvené, časně kvetoucí květy, ale i pro své celoročně zelené řapíkaté kožovité listy, někdy připomínající dlouhé prsty na rukou. Známá je taktéž jako Vánoční nebo Kristova růže, právě díky jejímu kvetení během Vánoc. Existuje široká škála dalších různě barevných kultivarů, různých velikostí, a také s různou dobou květu, všechny ovšem kvetou velmi časně, některé již na podzim, jiné až v únoru.

Hodí se do zápichů, na věnce i do vázy.

Jeřabiny mohou zářit i ve vaší zahradě: a nemusí být jen červené. Které jeřáby se hodí i do malých zahrad

www.nkz.cz

S čemeřicí získáte krásný truhlík na celý rok

Mladé sazenice se běžně používají do podzimních a vánočních truhlíků. Výhodou je, že v truhlíku či květináči vydrží až tři roky, poté je lepší ji přesadit do záhonu, eventuálně do velké nádoby. Přidáme-li k ní jehličnaté konifery nebo jiné zakrslé rostliny, získáme truhlík na několik let, který můžeme měnit a doplňovat dřevěnými či dalšími ozdobami, přidat větvičky keřů s bobulemi apod.

Efekt kvetoucího květináče prodloužíme přidáním cibulek jarních květin, například modřenců, nízkých narcisů či krokusů.

Čemeřice bude vděčná za hlubší květináč, ale dočasně si poradí i s mělčím truhlíkem.

Čemeřice v podzimním květináči
Info ikona

Čemeřice v dekorativním květináči, doplněná pouze šiškami a podzimními plody. Během velkých mrazů je lepší takový květináč položit na chráněné místo.

S čím čemeřici v květináči kombinovat?

Čemeřice vypadá úžasně sama o sobě, samostatně v ozdobeném květináči. V kombinaci s dalšími sezónními rostlinami nebo s pouhými větvičkami jehličnanů však získáme neobyčejný podzimní a zároveň zimní truhlík.

Mladé sazenice čemeřice nemusí mít dostatečně husté olistění, proto si při výzdobě truhlíku pomůžeme zapíchnutím zelených větviček jmelí či jehličnanů.

Kromě oblíbených vřesů a vřesovců typických pro podzimní a zimní truhlíky, krásně doplňuje čemeřici například libavka, hebe, drátovec, starček či okrasné zelí a kapusta. Z trvalek můžeme vybrat třeba skimie, buxus, dlužichu, břečťan a dokonale vypadají okrasné traviny, především dochan. Trvalky je možné později přesadit do záhonů.

Čemeřice nebo vřesy zajistí výšku, jehličnany nebo drátovec plnost, břečťan se postará o převis.

Čemeřice v květináčích
Info ikona

Kromě klasických podzimních zápichů lze ozdobit květináče provázkem či stužkou, čemeřice tak lépe vynikne.

Známá jako květ čarodějnic, z truhlíku ji přesaďte do záhonu

Jedna z věcí, kterou čemeřice nezvládá příliš dobře, je přesazování na záhonech. U starších, rozrostlých rostlin nebývá problém, avšak kořeny mladších rostlin jsou choulostivé a nemusí po případném rozdělení dlouho vykvést nebo se pomalu rozrůstají, než se zmátoří.

Jinak jsou to poměrně nenáročné rostliny, v oblibě mají polostín i stín, skvěle si vedou jako podrost a v okolí stromů, perfektně zaplňují mezery na záhonech svými celoročně zelenými listy. Ty nepotřebují žádný střih, pouze po zimě odstranit případné zaschlé hnědé listy.

Ocení zálivku v době květu nebo dlouhého sucha a přihnojení kompostem. Půdu má raději vápenitou než kyselou.

Ač je jedovatá, kdysi byla využívána jako léčivá rostlina, hojně ji využívaly ve své praxi „čarodějnice“, v určité míře má léčivé účinky podobně jako další jedovaté rostliny. Při otravě způsobuje zažívací, ale i srdeční problémy. Při manipulaci s ní tedy dbáme na řádné umytí rukou, jedovatá jsou zejména semena a oddenky. Citlivější jsou alergici, děti a osoby s choulostivou pokožkou.

Plody dřevitých třezalek vnáší do podzimních kytic drama: barvy a příval plodů prospějí ale i zahradě

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada