Rozkvetlé cibuloviny zdobí parapety i uprostřed zimy. Jak se postarat o odkvetlé narcisy, hyacinty i modřence

Druhý život rychlených cibulovin: Jak se postarat o odkvetlé narcisy, hyacinty a modřence

Období květu rychlených cibulovin je sice krátké, ale o to intenzivnější. Když květy odkvetou, mnoho pěstitelů neví, zda rostliny vyhodit, nebo se pokusit o jejich záchranu. Se správným postupem lze cibuloviny uchovat pro příští sezónu, i když ne všechny druhy budou kvést stejně bohatě jako v prvním roce.

Po odkvětu je důležité odstranit zaschlé květy, ale listy ponechat. Právě přes listy totiž rostlina získává energii, kterou ukládá do cibule pro příští kvetení. Rostliny dál pravidelně zalévejte a umístěte na světlé místo. Zálivku postupně omezujte, až listy začnou žloutnout a zasychat.

KVÍZ: Poznáte méně známé cibuloviny? Vyzkoušejte si své znalosti v našem kvízu a uvidíme!

www.nkz.cz

1. Narcis (Narcissus)

V případě narcisů počkejte, až listy zcela zežloutnou a uschnou. Poté můžete zaschlé cibule vyjmout ze zeminy, očistit je a uskladnit v suchu při pokojové teplotě. Před zimou je zasaďte do zahrady nebo do nových květináčů s čerstvým substrátem.

Je těžké ho nemilovat! Seznamte se s narcisem: Umíte ho správně pěstovat a aranžovat?

www.nkz.cz

2. Hyacint (Hyacinthus)

U hyacintů je postup podobný. Po odkvětu odstřihněte květenství a nechte listy zatáhnout. Cibule můžete ponechat v původním květináči, nebo je po zatažení listů vyjmout a skladovat v temnu při teplotě kolem 20 °C. Na podzim je pak zasaďte do čerstvé zeminy.

Pokud se vám však podaří uchovat zelené listy až do jara, pak můžete hyacinty rovnou vysadit na záhon, kde už bude pokračovat jejich přirozený cyklus s odpočinkem.

Které z jarních cibulovin byste měli po odkvětu vyndat z půdy každý rok a které po pár letech

www.nkz.cz

3. Modřenec (Muscari)

Modřence jsou nejméně náročné. Po odkvětu a zatažení listů můžete cibulky rovnou přesadit do zahrady, kde se často rozmnožují. Pokud chcete modřence opětovně pěstovat v nádobách, postupujte stejně jako u hyacintů.

Propásli jste výsadbu cibulovin? Nevadí

www.nkz.cz

Jak pečovat o cibuloviny v květináči?

  • Důležité je sledovat zdravotní stav cibulí. Před uskladněním či přesazením cibulky prohlédněte, zda nejsou měkké nebo napadené plísní. Poškozené cibule vyřaďte, aby nenakazily ostatní.
  • Pro další úspěšné pěstování cibulovin je vždy klíčový kvalitní substrát. Používejte směs zahradnické zeminy s pískem v poměru 2:1, která zajistí dobrou propustnost.
  • Cibule by měly být vždy zasazeny tak, aby jejich špičky mírně vyčnívaly nad povrch zeminy.
  • Během vegetace rostliny přihnojujte hnojivem pro cibuloviny.
  • Chcete si narychlit cibuloviny sami? Pak po vysazení cibulek do čerstvého substrátu, na podzim, umístěte květináče na chladné místo (5–10 °C) po dobu 8 až 12 týdnů. Toto období chladu je nezbytné pro vytvoření květů.

Ne všechny rychlené cibuloviny se podaří přimět k opakovanému kvetení. Tulipány například druhý rok kvetou jen vzácně a jejich květy bývají drobné. Narcisy a modřence jsou v tomto ohledu vděčnější a při správné péči vás odmění květy i v dalších letech.

Rozkvetlé cibuloviny dokážou vykouzlit jaro i uprostřed zimy
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada