Jaké druhy orchideje jsou časté a jak se o ně starat?
Orchideje bezesporu patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny, přičemž tím nejčastějším druhem je zejména Phalaenopsis neboli můrovec, druh vhodný i pro úplné začátečníky.
Velmi lákavou vlastností orchidejí je jejich dlouhá doba kvetení. Patří do velmi početné skupiny vstavačovité, která skýtá více než tisíc rodů a až třicet tisíc druhů. Tyto královny mezi pokojovými rostlinami se přirozeně vyskytují hlavně v tropech, přičemž jeden druh, vstavač kukačka, je ohroženým druhem na našem území.
Orchidej potřebuje tři věci
V péči o orchideje musíme být pečliví a důslední. Tím prvním, co orchidej vyžaduje je dostatek světla, které ale musí být rozptýlené. Tento požadavek vychází z jejich přirozeného růstu někde v tropech, kde rostou na kmenech stromů či pod nimi a kam se přímé slunce, díky korunám stromů, nedostane. Orchidejím se tedy nejlépe daří na parapetu oken na východní či západní straně, přičemž během zimy, kdy slunce již tolik nepálí, je můžete přesunout i na stranu jižní.
1. Pozor na průvan
Již dle jejich přirozeného výskytu je zřejmé, že orchideje vyžadují vyšší teploty než ostatní pokojové rostliny. Právě z toho důvodu se jim nejlépe daří v zimních zahradách, vytápěných sklenících a v místnostech, kde je teplo a vlhko. Většina druhů orchidejí tak ocení teploty od 18 do 25 °C. Důležité ale je, vyhnout se teplotním výkyvům a nikdy nesmíte orchideje umístit do průvanu, na to si dejte pozor, když třeba budete v místnosti větrat. Orchidej musíte včas přemístit na chráněné místo.
2. Naučte se používat rozprašovač
Pro zajištění dostatečné vlhkosti v okolí orchideje, je vhodné používat rozprašovač. Jen díky němu totiž dokážeme nasimulovat vlhkostní podmínky, které panují i v tropickém pralese, kde se orchideje přirozeně vyskytují. Abychom ale předešli rozvoji houbových chorob, je nutné pravidelné větrání v místnosti.
3. Nevhodná zálivka orchidej zabije
Právě nevhodně provedená zálivka bývá tím nejčastějším důvodem úhynu rostliny. Orchideje totiž nesnáší přemokření a toho se musíte u všech druhů vyvarovat. To, že jste to se zálivkou přehnali, poznáte podle toho, že orchideji začnou žloutnout listy a opadávat květy. V takovém případě již nebývá záchrana možná, protože došlo k uhnití kořenů. Substrát tedy musíte nechat mezi jednotlivými zálivkami dostatečně vyschnout a nikdy nenechávejte vodu v podmisce. Vylijte ji zhruba tak po třiceti minutách od zálivky.
Vyzkoušejte zálivku ledem
Zavlažovat rostliny můžete i kostkami ledu. Je to přece také voda, byť v pevném skupenství. Takže, pokud se chcete vyhnout přelití rostliny, a nemusí se jednat pouze o orchidej, klidně k její závlaze použijte kostky ledu. Zhruba 2 až 3 kostky ledu jen položte na substrát a nechte je pomalu rozpouštět. Voda se tak ke kořenům dostane pomalu a postupně, takže nehrozí jejich uhnívání ani rozvoj plísní.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.