Nejkrásnější jehličnany do malé zahrady, na terasu i balkon: Tyto druhy vás ohromí a soused bude jen tiše závidět

Jaké jehličnany se hodí i na menší zahradu?

Ačkoliv jsou jehličnany na zahradách velmi časté a oblíbené, tou největší chybou je, pokud tvoří kostru celé zahrady. V zahradě by měly být využívány střídmě, jinak by po celý rok působila fádně a stereotypně. Z toho důvodu je dobré, při plánování zahrady, myslet na to, že v převaze by měly být hlavně listnaté stromy a keře, které jsou během roku proměnlivé, a díky tomu také zajímavější. Navíc, s řadou barevných kultivarů pak právě jehličnany dobře kontrastují.

Jehličnany v zimě hodně trpí: dopřejte jim správnou péči, jinak o ně na jaře přijdete

www.nkz.cz

Kdy zasadit jehličnany?

Stále ještě můžete vysazovat některé jehličnany, do té doby, než zamrzne půda. Lze je ale také zakoupit v kontejneru a vysadit až na jaře. Velmi důležité však je, že jehličnany se vysazují vždy s kořenovým balem, nikdy ne prostokořenné. To platí i v případě, že jehličnan chcete přesadit na jiné místo. Vždy musíte bal dobře zabalit do jutového obalu a dobře svázat, nikdy se nesmí rozpadnout, jinak dřevina nezakoření a uhyne.

Jehličnany se tedy prodávají buď kontejnerované, nebo mají bal zabalený do jutového obalu často opatřeného drátem. Pokud takový obal má i váš jehličnan, drát nikdy neodstraňujte, je speciální a časem se v půdě rozloží. Stačí ho na několika místech přestřihnout nůžkami.

Proč žloutnou jehlice u jehličnanů: příčin může být mnoho, tahle je ale ta nejčastější

www.nkz.cz

Pozor na výběr jehličnanů

Málokdo ví, že některé jehličnany jsou docela velké citlivky a ne vždy se jim bude dařit na stanovišti, které jste pro ně vybrali. Například jedle vyžadují čistý vzduch, a pokud je vysadíte někam do města, kde je vzduch silně znečištěný, nebudete se z nich radovat dlouho. Naopak, znečištěné prostředí nevadí tújím či cypřiškům. Rovněž je důležité zohlednit světelné podmínky na stanovišti, celá řada jehličnanů totiž vyžaduje dostatek světla a vysadíte-li je do stínu, opět se jim zde nebude líbit.

3 zakrslé jehličnany do květináče i truhlíku. Vydrží celý rok, stačí vědět, jak je pěstovat

www.nkz.cz

Vysaďte si některý z těchto druhů

Máte-li malou zahradu nebo pouze balkon či terasu, vysaďte si některý z těchto nízkých a osvědčených druhů.

1. Jedle korejská

Jedle korejská (Abies koreana) je pomalu rostoucí jehličnan se souměrnou korunou. Dorůstá do výšky maximálně 7 metrů a šířky okolo 3 metrů, ale záleží na podmínkách stanoviště. Vyžaduje dostatek prostoru (lépe tak vynikne její krása), chráněné stanoviště, polostín a vlhčí půdy s příměsí vápníku. Vysazujeme ji spíše na jaře.

Škůdce může za žloutnutí borovic i jejich úhyn. Ochraňte proto během podzimu své jehličnany

www.nkz.cz

2. Cypřišek

Cypřišek tupolistý (Chamaecyparis obtusa ´Nana Gracilis´) je pomalu rostoucí, krásně zbarvený jehličnan s vějířovitými větvičkami. Dorůstá do výšky 1,5 metru a šířky 1 metr a vysazujeme ho na podzim nebo na jaře. Preferuje polostín, humózní a mírně vlhkou půdu s obsahem vápníku.

3. Jalovec

Jalovec šupinatý (Juniperus squamata ´Blue Carpet´) je plazivý, rychle rostoucí druh s modrošedým jehličím. Dobře se uplatní na svazích nebo ve štěrkových záhonech. Dorůstá do výšky 80 cm a šířky 2 metrů a lze jej vysazovat během sezóny kdykoliv.

4. Borovice

Borovice kleč (Pinus mugo) má řadu krásných kultivarů, které jsou různé velikosti a hodí se nejen do volných záhonů v zahradě, ale také do skalek, vřesoviště či jen tak do nádoby. Velmi krásný je kultivar ´Winter Gold´, který má žlutě zbarvené jehlice a v zimě, kdy v zahradě není mnoho barev, ji oživuje. Borovice vyžaduje slunné a suché místo i propustné půdy. V případě potřeby ji lze upravit řezem během června.

Méně tradiční jehličnany v trojské botanické zahradě

www.nkz.cz

5. Cedr

Cedr atlantský (Cedrus atlantica ´Glauca Pendula´) je velmi krásný jehličnan, zajímavě tvarově řešený a nejčastěji se uplatňuje jako solitéra. Dobře se tak vyjímá na místech, kde může být viděn, tzn., u terasy, u jezírka, v trávníku. Dorůstá do výšky 2 metrů a šířky až 4 metry, ale v případě potřeby ho lze řezem vytvarovat a zredukovat. Cedry vysazujte až na jaře na chráněné a teplé místo, do propustné, hlinitopísčité půdy s příměsí vápníku.

Bezúdržbová zahrada: Zvolte tyto vhodné rostliny a už nikdy se na své zahradě nenadřete

www.nkz.cz

6. Kryptomerie

Kryptomerie japonská (Cryptomeria japonica ´Nana´) je nevšední jehličnan kulovitého vzrůstu s nádherně zbarvenými a lesklými jehlicemi. Svůj kompaktní tvar si udržuje. Kryptomerie dorůstá do výšky 1,5 metru a šířky 1 metru a uplatní se ve skalce, v japonských zahradách, v atriu i předzahrádce, nebo jen v nádobě. Kryptomerie vysazujeme na jaře nebo brzy na podzim na chráněné místo do polostínu a preferuje mírně kyselou půdu.

Borovici hnědne a opadává jehličí: viníkem může být nejrozšířenější houbová choroba. Preventivní opatření proveďte včas, jinak borovici zahubí

www.nkz.cz

7. Tis

Tis červený (Taxus baccata ´David´) je nápadně sloupovitě rostoucí a krásně zbarvený kultivar tohoto jehličnanu. Dorůstá do výšky 2 metrů a šířky 1 metru a lze ho vysázet kdykoliv během sezóny. Tis preferuje polostín, snáší i slunce a humózní a sušší půdy s obsahem vápníku. Ale pozor na něj, je jedovatý.

8. Túje

Túje západní (Thuja occidentalis ´Globosa´) je nízký kultivar tohoto známého jehličnanu a upoutá především svým celkovým habitem. Dorůstá do výšky 1 metru a šířky 2 metrů a lze ji vysazovat kdykoliv během sezóny. Vyžaduje dostatek prostoru, humózní a propustnou půdu, slunce i polostín. Tento kultivar túje se uplatní v předzahrádce, skalce, na úzkém záhonu nebo ve skupině s nižšími jehličnany.

Jehličnany do malé zahrady, na terasu i balkon: těchto 8 druhů vás ohromí a můžete je i kombinovat

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada