Jak pěstovat jehličnany v květináči
Pěstování jehličnanů na balkoně je poměrně snadné. Cypřiše, tisy a jalovce jsou ideální volbou pro balkonové zahradničení, a to díky své odolnosti a schopnosti přizpůsobit se životu v nádobách. Při správné péči mohou tyto rostliny na balkoně velmi dobře prospívat po mnoho let. Klíčem k úspěchu je správný výběr druhu, dostatečný prostor pro kořeny, tedy dostatečně velký květináč nebo truhlík, správná zálivka i pravidelné přihnojování.
Jak pečovat o nízké dřeviny v truhlíku na balkoně
Správná velikost nádoby
Zvolte dostatečně velký květináč či ještě lépe prostorný kontejner, ve kterém budou mít dřeviny vhodný prostor pro kořeny. Nezapomínejte, že musíte vybírat nádoby s velkými drenážními otvory pro odtok přebytečné vody.
Kvalitní substrát
Při výsadbě dřevin používejte speciální substrát pro jehličnany nebo si sami vytvořte směs rašeliny a písku.
Přiměřené zavlažování
Pravidelná a dostatečná zálivka je základem úspěchu při pěstování všech rostlin, ale dejte si pozor na přelévání. Jehličnany nesnáší přemokření.
Pravidelné hnojení
Používejte pravidelně hnojivo pro jehličnany, zejména na jaře a v létě. Ke konci vegetačního období použijte hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku a fosforu, které podpoří vyzrávání výhonů. Během zimy rostliny nehnojte.
Řez a tvarování
Pravidelným zastřiháváním udržujete kompaktní tvar jehličnanů.
Jehličnany, kterým se bude dařit i na balkoně
1. Jalovec (Juniperus)
Jalovce jsou velmi odolné a v zahradnictvích je najdete v mnoha nízkých a poléhavých variantách. Jalovce obecně preferují plné slunce, ale snesou i částečný stín. Jsou extrémně odolné vůči suchu a znečištění ovzduší, což je ideální vlastnost právě pro městské balkony a terasy. V truhlíku potřebují dobře propustný substrát, ale jinak vyžadují jen minimální péči. Není třeba je pravidelně stříhat, ale občasné odstranění suchých nebo poškozených větviček pomůže udržet jejich atraktivní vzhled. Některé druhy jalovců mívají krásně dekorativní bobule.
- Juniperus horizontalis 'Blue Chip' je plazivý kultivar s modrým jehličím, který vytváří hustý koberec nepřesahující výšku 20 až 30 cm. Je výborný pro kaskádovité výsadby nebo pro pokrytí větší plochy truhlíku.
- Juniperus squamata 'Blue Star' je kompaktní, pomalu rostoucí kultivar s výrazně modravým zabarvením. Vytváří hustý, polštářovitý tvar a dosahuje výšky kolem 50 cm.
2. Cypřiš (Chamaecyparis)
Cypřiše mají elegantní štíhlý tvar a husté jehličí. Preferují slunné až polostinné stanoviště a vlhkou, ale dobře propustnou půdu. V truhlíku je důležité zajistit pro cypřiše dostatečnou drenáž, aby nedocházelo k přemokření kořenů. Tyto dřeviny ocení pravidelnou zálivku, zejména v horkých letních měsících. Lze je snadno tvarovat střihem. Cypřiše jsou také známé svou schopností filtrovat vzduch, což je velmi žádaná vlastnost, především v městském prostředí.
- Chamaecyparis lawsoniana 'Ellwoodii' má sloupovitý tvar a modrozelené, jemné jehličí. Tento kultivar roste pomalu a dosahuje výšky 2 až 3 m za 10 let. Je vhodný především pro větší truhlíky a kontejnery.
- Chamaecyparis pisifera 'Boulevard' je kompaktní kultivar s měkkým, stříbřitým jehličím, které při doteku připomíná peří. Vytváří kuželovitý tvar a dosahuje výšky kolem 1 m.
3. Tis červený (Taxus baccata)
Tis je velmi přizpůsobivý a lze jej snadno tvarovat střihem. Tisy jsou známé svou schopností snášet hluboký stín, což je ideální pro všechny balkony a terasy orientované na sever. Jsou také velmi tolerantní k řezu, což umožňuje jejich snadné tvarování. V truhlíku vyžadují dobře propustný substrát a pravidelnou, ale ne přehnanou zálivku.
Tisy jsou ovšem jedovaté (s výjimkou červeného míšku kolem semene), proto je třeba dbát na opatrnost při umístění v dosahu dětí nebo domácích zvířat. Na druhou stranu, mají schopnost filtrovat vzduch a jsou velmi odolné vůči znečištěnému ovzduší.
- Taxus baccata 'Repandens' je nízká, rozložitá forma tisu, která se postupně rozrůstá do šířky. Její tmavě zelené jehličí vytváří hustý, kobercový porost, ideální pro širší truhlíky nebo jako podrost pod vyšší rostliny.
- Taxus baccata 'Nana' je kompaktní kultivar s tmavě zeleným jehličím, který roste pomalu a vytváří zaoblený, polštářovitý tvar.
Jak pěstovat cypřiš, jalovec a tis během zimy
- Rostliny v květináči umístěte na stanoviště chráněné před větrem, ideálně ke zdi domu.
- Květináče a kontejnery s těmito jehličnany postavte na polystyrenovou podložku a nádoby obalte několika vrstvami bublinkové fólie, bílé netkané textilie nebo juty.
- Nadzemní části rostlin obalte bílou netkanou textilií nebo jutou, poléhavé formy můžete chránit vrstvou z chvojí.
- Po celou zimu výrazně omezte zálivku, ale substrát udržujte mírně vlhký. Zalévejte pouze v období, kdy teploty vystoupí nad nulu.
Zdroj: chatar-chalupar.cz; zahradkaruvrok.cz