Smět si utrhnout jablko z vlastního stromu, to je zkrátka pocit, který jen tak nic nepřekoná. Ta vůně, ta chuť..Vy ale máte k dispozici jen malý balkon a myšlenku na vlastní ovoce jste již dávno zavrhli. Naštěstí, v dnešní době, kdy je sortiment ovocných druhů velmi bohatý a rozmanitý, můžete i vy, s malým balkonem začít pěstovat své oblíbené ovocné druhy. Jen musíte v zahradnictví sáhnout po těch správných druzích, které vám ve stísněných podmínkách porostou. Takže jak na to, aby i majitelé balkonů měli bohatou úrodu svého ovoce?
Jaký ovocný stromek na balkon
Výhodou těchto speciálně vyšlechtěných druhů je, že rostou velmi pomalu a zaberou velmi málo místa. I tak ale dokážou poskytnout nečekaně bohatou úrodu. Jako sloupovité druhy můžete dnes zakoupit všechny ovocné druhy, od jabloní a hrušní, po švestky, třešně, meruňky či broskvoně. Na pěstování nejsou sloupovité, ovocné druhy nějak náročné a vyžadují to samé, jako byste měli klasický ovocný tvar. Takže kromě závlahy a výživy i sloupovité druhy ocení pravidelný jarní řez a ochranu proti chorobám a škůdcům.
Balerina není žádná tanečnice
Až budete procházet zahradnictvím nebo stránky nějakého e-shopu, setkáte se s označením balerína či kolumnární. Většinou je toto označení u jabloní, ale není to pravidlem, a pro takové tvary je typické, že květní pupeny se zakládají přímo na kmeni, nikoliv na bočních výhonech, jak jste zvyklí u klasických stromů. Zde je jen třeba dávat větší pozor při jarním řezu, abyste neodstřihli nic, co musíte ponechat.
Za sloupovité tvary zaplatíte více
Až budete vybírat vhodný, sloupovitý druh svého oblíbeného ovoce, buďte připraveni na to, že tyto speciálně upravené tvary bývají dražší, často i oproti klasickým ovocným dřevinám. Je to z toho důvodu, že musely být speciálně pěstované a tvarované a jejich pěstování tak vyžadovalo větší úsilí. Nicméně, tato finanční ztráta se vám vrátí hned s první úrodou.
Kdy sloupovité ovoce vysadit?
Ať již sloupovité ovoce vysazujete do nádob, nebo klidně do záhonu na zahradě, nejlepší období je právě teď, na jaře. Dřeviny dobře koření a lépe se ujímají, nemusíte řešit případné zazimování. Další nespornou výhodou je, že právě teď je v zahradních centrech velmi dobrý výběr všech ovocných dřevin a čím déle budete s jejich nákupem otálet, tím horší výběr budete mít. Výsadba na jaře je vhodná zejména pro náchylnější druhy jako jsou meruňky či broskvoně. Ještě před tím, než sloupovitou dřevinu vysadíte, ujistěte se, o jaký druh se jedná, zda ho lze pěstovat jen v nádobě, nebo jen na zahradě či jsou možné obě varianty. Jinak byste se pak na balkoně mohli divit, jaké monstrum vám vyrostlo.
Jak pečovat o sloupovité stromky
Jakmile si donesete domů zakoupený ovocný druh, musíte ho přesadit do jiné nádoby, dostačující je nádoba o objemu 30 litrů. Zkuste se vyvarovat samozavlažovacích nádob a truhlíků, kde je velká pravděpodobnost přelití a následného zahnívání kořenů. Vysazujte do směsi kompostu, písku a zahradní zeminy a zalijte. Závlaha v prvních dnech po výsadbě by měla být pravidelná, nejlépe dešťovou vodou, stejně tak chraňte strom před chorobami a škůdci. Stromek v nádobě zhruba po 5-7 letech přesaďte do nové zeminy.
Kdy sklidím první ovoce?
Pokud se o stromek staráte, jak máte, prvního ovoce se dočkáte většinou až druhým rokem po výsadbě, ačkoliv stává se často, že pokud ho vysadíte teď na jaře, nějaké to jablíčko se může objevit ještě letos.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.