Jaké rostliny s červenými plody vysadit na zahradu?
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč nás červená barva, a nezáleží na tom, zda jsou to šaty, auto, tapety nebo právě plody, tolik láká a nenechá nás v klidu? Červená barva totiž patří k dominantním barvám a dokáže mít různé vlastnosti – může být veselá, vzrušující, ale také rušivá až agresivní. Však si vzpomeňte, co červená barva udělá s rozzuřeným býkem nebo krocanem?
Červená barva upravuje perspektivu také v zahradě, při větší výsadbě ji opticky zkracuje nebo zužuje. Nejvíce červená vynikne na osluněných místech, obzvláště je-li v kombinaci se žlutou a oranžovou. Její intenzitu naopak utlumí barva bílá a modrá.
Rostliny s červenými plody
1. Dřín
Dřín (Cornus mas) se dnes již docela běžně pěstuje jako méně tradiční ovocná dřevina, Jeho červené plody zvané dřínky dozrávají dle odrůdy koncem srpna nebo koncem září a sklízí se v době, kdy jsou plně vybarvené a tvrdé. Dřínky jsou zdravé, obsahují celou řadu vitamínů a nejchutnější jsou ve chvíli, kdy přemrznou. Plodí velmi bohatě, často i spolehlivě a nejčastěji se plody využívají nejen pro přímý konzum, ale hlavně pro výrobu marmelád, moštů či různých likérů.
2. Hloh
Hloh obecný (Crataegus laevigata) je běžný keř, který můžete vidět při svých procházkách přírodou, ale to, že je tak běžný ještě neznamená, že byste nemohli mít nějaký zajímavý kultivar na své zahradě. Hloh si své jasně červené malvičky brání ostrými trny a jeho plody tzv. hložinkyse často využívají ve farmacii . Navíc, jakmile na keř obalený plody zasvítí sluníčko, červená barva se projeví naplno.
3. Hlohyně
Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) je stálezelený keř, který je velmi trnitý a z toho důvodu na ni mnoho pěstitelů zanevřelo. Ale právě hlohyně je naprosto dokonalým keřem, nejen, že je stálezelená, ale má krásný květ a na podzim se celý keř rozzáří červenými, oranžovými či nažloutlými bobulemi. Plody na keři zůstávají dlouho do zimy, a to do doby, než je sezobnou ptáci.
4. Dřišťál
Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) je velmi trnitý keř, přičemž jeho trny mohou měřit až 3 cm. Někdy se mu říká dračí jahoda, a pokud budete při manipulaci s ním dostatečně opatrní, potěší vás nejen krásně zbarvenými listy, ale hlavně jasně červenými plody neboli dřišťálky. Dejte si ale pozor a dřišťál rozhodně nekonzumujte, všechny jeho části totiž obsahují nebezpečný alkaloid berberin, který je ve větších dávkách jedovatý.
5. Tis
Tis červený (Taxus baccata) je náš stálezelený, domácí jehličnan, který se může pyšnit krásně červenými plody. Často se využívá zajímavého kontrastu, který na zahradě vzniká díky jeho tmavě zelenému jehličí, před kterým vynikne většina rostlin. U tisu ale buďte velmi opatrní, celá rostlina kromě dužnatého míšku v bobuli je prudce jedovatá, obsahuje totiž alkaloid taxin.
6. Skalník
Skalník (Cotoneaster) je poměrně často pěstovaný keř v mnoha zahradách, kde se nejen využívá atraktivity jeho plodů, ale je ceněn hlavně díky nenáročnosti na pěstování. Skalník dokáže růst pod stromy, kde vytváří souvislý porost, a díky tomu zde neroste plevel. Všechny skalníky mají i krásné květy, ale nejkrásnější jsou jejich červené plody, malvičky, především pak u kultivaru ´Coral Beauty´, který vyniká velkým množstvím červeně zářivých plodů.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.