Jak poznat mandloň nízkou, menší keřík se zářivě růžovými květy
Mandloň nízká (Prunus tenella) je na našich zahradách poměrně hojně rozšířený jarní keřík z čeledi růžovitých, běžně vysoký jen asi 70 cm, výjimečně až 150 cm, který poměrně pomalu roste a vykvétá během dubna až května jemně narůžovělými až zářivě růžovými květy. Květy jsou nejčastěji jen drobné, jednoduché, ale někdy se objevuje i plnokvětá varianta. Jedná se o keřík hustě metlovitě větvený a bohatě olistěný, listy jsou pilovité, s podlouhle kopinatou čepelí. Listy se na keři objevují asi až v polovině kvetení, květy se vyvíjejí jako první. Po opylení se na keři objevují v malém množství i menší plody, podobné mandlím, avšak nejedlé. Jádra obsahují výrazně vyšší množství jedovatého amygdalinu než běžné mandle.
Mandloň nízká pochází ze stepních oblastí Střední Asie a ze střední Evropy. Do ČR zasahuje přirozený areál výskytu jen okrajově, do nejjižnějších částí jižní Moravy. Mandloň nízkou můžete vidět jenom na několika málo lokalitách, na Dunajovických kopcích na Mikulovsku, Ječměništi na Znojemsku a u Popic nedaleko Hustopečí. Pokud potkáte mandloň nízkou i jinde, bude se s největší pravděpodobností jednat pouze o rostliny uměle vysazené či uniklé ze zahrad.
Proč je mandloň nízká ohrožený druh?
Mandloň nízkou z volné přírody vytlačují konkurenčně zdatnější a vzrůstnější křoviny. Mandloň roste na opuštěných vinicích, na okrajích světlých lesů a na sušších travnatých, nejlépe hospodářskými zvířaty spásaných loukách, kterých je čím dál méně. Proto náleží mandloň nízká ke kriticky ohroženým druhům naší přírody a je chráněna zákonem.
Jak pěstovat mandloň nízkou?
Na rozdíl od přírody v našich zahradách se mandloni nízké většinou daří více než dobře a má v nich i výborné podmínky ke svému odnožování, což může vést až k jejímu agresivnímu šíření. Proto je důležité dobře si promyslet její vysazení do skalky nebo do trvalkového záhonu, kde to mandloni nízké mezi tulipány a narcisy sice moc sluší, ale časem by se mohla rozšířit až příliš na úkor ostatních rostlin.
- Má ráda umístění na plném slunci.
- Mandloni svědčí půda dobře propustná a spíše sušší.
- Nemá žádné vysoké nároky na pěstování, jen podmáčená a příliš kyselá půda jí nevyhovuje.
- Ihned po kvetení se doporučuje mandloň nízkou zastřihnout, protože tak bude mít čas vytvořit nové přírůstky, na kterých další jaro vykvete.
- Mandloň nízká je vysoce mrazuvzdorná, až do -45 °C.