Zatřeste stromem, a pak už jenom sbírejte: jak pěstovat a sklízet mandle, které na podzim dozrávají

Mandloně mají na Moravě dlouhou tradici

Pěstování mandloní má v naší zemi překvapivě dlouhou tradici, ale nejčastěji se jedná o území jižní Moravy, kde se první mandloně vysazovaly už před 400 lety a ve známých mandloňových sadech v Hustopečích se pěstují dodnes. Historie pěstování mandloní tu sahá do 17. století a v době největšího rozmachu, v 60. letech 20. století, tu rostlo dokonce okolo 50 tisíc mandloňových stromů. Dnešní rozloha známého sadu už se sice s tou původní nedá srovnávat, ale i tak tu najdete stále dva rozlehlé staré sady a jeden nově vysazený, s celkovým počtem skoro tisíc stromů. Nejkrásnější jsou sady na jaře, v plném květu, ale navštívit je můžete i později. Na podzim je tu dokonce povolen i samosběr spadlých plodů, ale trhání ze stromu je přísně zakázané.

Mandloň obecná (Prunus amygdalus, Prunus dulcis)

Mandloně pocházejí ze Středního východu a jihozápadní Asie, ale dnes se pěstují po celém světě, v oblastech s mírným podnebím. V Evropě je to oblast celého Středomoří. Mandloně se obvykle pěstují jako čtvrtkmeny nebo polokmeny, někdy i keře. Dosahují výšky okolo 5 m a rostou velmi bujně. Na jaře vykvétají bílými nebo růžovými květy a plodem jsou peckovice se zeleným chlupatým povrchem se semenem v tvrdém obalu uvnitř, tedy se známou mandlí, pro kterou jsou stromy pěstované.

Jak pěstovat mandloně na vlastní zahradě

U nás prodávané odrůdy jsou většinou dobře odolné proti mrazu, největší nebezpečí představují jarní přízemní mrazíky pro květy. Proto vždy volte chráněné stanoviště, nikdy ne mrazovou kotlinu. Mandloním vyhovují středně těžké, dobře propustné a výhřevné půdy, nevhodné jsou půdy těžké, kyselé a zamokřené, s vysokou hladinou spodní vody. Nejčastěji se doporučuje pěstování mandloní jen do nadmořské výšky asi 250 m.

Při výběru odrůdy dejte pozor, některé jsou cizosprašné, jiné částečně nebo i plně samosprašné. Nejvýhodnější pro vysazení do zahrady jsou samosprašné odrůdy s pozdní dobou kvetení.

  • 'Santa Caterina': samosprašná odrůda, plody dozrávají v září, hodí se k vysazení do našich vinařských oblastí
  • 'Nonpareil': cizosprašná, jedna z nejoblíbenějších světových odrůd, dozrává už od srpna, hodí se pro vinařské oblasti
  • 'Ferragnes': částěčně samosprašná, k vyšší produkci potřebuje opylovače (např. odrůdu 'Pfalzer Mandeln'), později kvetoucí, vhodná k vysazení až do 400 m n. m.
  • 'Pfalzer Fruchtmandel': cizosprašná odrůda, později kvetoucí, plody až na konci září a v říjnu

Jak a kdy sklízet mandle

Sklizeň mandlí probíhá, podle odrůdy stromu, od druhé poloviny srpna do října. V mandlových sadech používají speciální stroj, který strom chytí a třese s ním, dokud všechny plody nespadnou na zem do připravených plachet. Plody se však mohou střásat i ručně, za pomoci tyčí. Poté plody schnou na slunci po dobu 7-10 dnů.

Pozor na mandličky z mandloně nízké

Na našich zahradách se velmi často objevuje brzy na jaře kvetoucí keř, mandloň nízká (Prunus Tenella). Vykvétá od března obrovskou záplavou růžových kvítků, ještě před olistěním dřeviny. Občas se na větvích později objevují i drobné ochlupené peckovice, které sice na první pohled vypadají podobně, jako plody mandloně obecné, ale jádra obsahují výrazně větší množství amygdalinu, tedy nejdou jedlá, naopak po požití hrozí otrava.

Zdroj:https://www.mandlarna.cz/mandlonove-sady-mapa-mandlonove-sady, https://www.svetplodu.cz/clanek/88/jak-rostou-mandle/

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada