Jak vylepšit jílovitou půdu: odolné trvalky, které zvládnou i extrémní podmínky v těžké půdě

Vybírat nejvhodnější trvalky, které zvládnou růst a kvést v extrémně těžké, jílovité půdě, není nic snadného. Většině se samozřejmě mnohem lépe daří v půdách lehkých a plných humusu. Jílovité půdy rostlinám nic podobného nabídnout nedokážou. Jsou těžké, špatně odvádí vodu, jsou nedostatečně provzdušněné a studené. To nezní zrovna jako ideál! Je potřeba vybírat rostliny, které snesou velké sucho a zároveň přemokření, v případě dešťů. Jakmile totiž zaprší, jílovitá půda se promění v těžké a mazlavé bahno.

Jak vylepšit jílovitou půdu

  • Jílovitá půda má i dobré vlastnosti. Dokáže velmi dobře zadržovat vláhu a živiny. Na druhou stranu je to půda těžká, složená z velmi malých částic. Jílovitá půda proto potřebuje dodat organickou hmotu, jako je kompost, listovka a dobře uleželý hnůj. Tato organická hmota dodá jílu živiny, provzdušní jej, vylehčí, zlepší odvodnění a půda bude i teplejší. Pravidelné dávky kompostu či hnoje vylepší strukturu jílovité půdy, půda bude kypřejší a lehčí.
  • Jílovitou půdu můžete také mulčovat listím, štěpkou nebo kůrou. Materiál bude zahnívat a pomalu půdu zlepšovat. Listí můžete před použitím nejprve posekat sekačkou na trávu.
  • Jílovou půdu můžete vylepšit také za pomoci letniček. Vysejte do ní měsíčky nebo afrikány, na podzim se seřízněte sekačkou na trávu a kořeny ponechejte v půdě. Během zimy budou tlít a tím se opět jílovitá půda trochu vylepší.

Do jílovité půdy můžete vysazovat odolné trvalky

Mezi trvalkami najdete i druhy, kterým jílovitá půda nijak nevadí. Zvládají dobře suché období střídané obdobím nadměrné vlhkosti, tedy přemokření.

1. Denivka (Hemerocallis): jednou z nich trvalek, kterým jílovitá půda nevadí, je oblíbená denivka jejíž květy na první pohled připomínají lilie. Květy denivek sice kvetou jen jediný den, ale tuho vlastnost rostliny nahrazují množstvím květů. Vykvétají široké škále barev a vyhovuje jim umístění na slunci.

2. Sibiřský kosatec (Iris sibirica): vlhkomilný sibiřský kosatec můžete pěstovat v oblíbených dešťových záhonech, které účinně zadržují vodu v zahradě. Rychle se rozrůstá a vyhovuje mu půda mírně kyselá. Sibiřský kosatec se často pěstuje také na okrajích zahradních jezírek, na slunci i v polostínu.

3. Bohyška (hosta): typická trvalka do stínu, bohyška, zaujme na první pohled atraktivními listy, její květy jsou jen málo nápadné a působivé. Naopak listy, které mohou být světle i tmavě zelené i různě bíle či žlutě panašované, činí rostlinu velmi zajímavou.

Zdroj:Trvalky do jílovité půdy. Těmto se v mazlavé hlíně daří nejlíp a kvetou úplně nejvíc | Dumazahrada.cz;  https://projekt4y.cz/blog/2015/3/1/zahrady-na-jlu-jt-pirozenou-cestou-nebo-si-pdu-pizpsobit

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada