Hadinec je velmi krásně kvetoucí dvouletka, která by vám na zahradě neměla chybět
Bez opylovačů nebude žádná úroda: pozvěte je do svých zahrad pomocí dvouletek
Včely a další hmyzí opylovači mají zásadní význam pro naše ekosystémy a biologickou rozmanitost. Méně opylovačů s sebou nese i snížení rozmanitosti rostlinných druhů nebo mohou některé rostliny zcela vymřít a spolu s nimi vyhynou i živočichové, kteří jsou na danou rostlinu vázáni. Je tedy velmi důležité, abychom na svých zahradách vytvořili pro užitečný hmyz optimální podmínky, přičemž tou nejjednodušší věcí je výsadba medonosných rostlin. Právě ty mají ve svých květech velké množství nektaru a pro včely, čmeláky a motýly to bude velká pomoc při hledání potravy.
1. Co vysadit pro včely? Hadinec, užanka a pilát
Tyto dvouletky patří do čeledi brutnákovité, kam patří i brutnák lékařský nebo svazenka. Rostliny této čeledi opylovači zbožňují, mají totiž květy bohaté na nektar a pyl a je proto vhodné je pěstovat na svých zahradách nebo alespoň v nádobách.
Kdy kvete hadinec? Jeho květ připomíná hada
Hadinec obecný (Echium vulgare) je zajímavá dvouletá rostlina, která může být na záhonu i déle. Hadinec se, díky své výšce kolem jednoho metru, hodí do trvalkových záhonů nebo jako solitéra. Stejně jako ostatní dvouletky v prvním roce vyroste a vytvoří listovou růžici a druhým rokem vykvétá od května do října zvonkovitými, modrofialovými květy. Po odkvětu se tvoří plod v podobě trojhranné tvrdky. Jméno hadinec získala rostlina díky zajímavé stavbě květu, kdy rozeklaná čnělka květu připomíná hadí jazyk a starší květ hlavu hada.
Užanka sice patří mezi invazní rostliny, ale pokud ji nepustíme ven ze zahrady do volné přírody, není to žádný problém a potěšíme tím nejen včely
Jak pěstovat hadinec? Nemusíte ho zalévat, vodu si umí obstarat sám
Hadinec roste i planě v přírodě a je opravdu velmi nenáročný. Jeho kořen může růst až do hloubky 2,5m a díky tomu si dokáže nalézt vodu. Zaléváte ho tedy hlavně ze začátku, když jsou rostliny mladé či čerstvě nasázené, jakmile zakoření, máte vyhráno a se zálivkou si nemusíte lámat hlavu.
2. Užanka s léčivou silou: myšinec byl známý už v antice
Užanka lékařská (Cynoglossum officinale) je také známá pod lidovým názvem myšinec, protože nepříjemně zapáchá myšinou. Užanku využívali jako léčivou rostlinu již v antice při průjmech i jako narkotikum. Kvete od června do července a květ je tvořen pětidílným kalichem a modrou korunou. Právě v době květu se sbírá nať pro léčivé účinky. Doporučuje se užívat spíše zevně, například ve formě obkladů na bolavé klouby nebo koupele při revmatických bolestech končetin. Užanka je vysoká jeden metr a miluje sušší místa.
Jak pěstovat užanku? Přitahuje hlavně motýly
U užanky jsou zajímavé její květy, které jsou nejprve fialové a později se změní na růžové. Užanku lze velmi dobře pěstovat ze semínka, kdy jedna rostlina může vytvořit až dva tisíce semen. Semínka se nesmí vysévat hlouběji, než 1 cm, jinak nevyklíčí.
Užanka je nebezpečná a invazní: musí se usušit
Užanka je jedovatá pro lidi i pro zvířata, ta se jí ale naštěstí nevšímají, protože má nepříjemně chlupaté listy a ke konzumaci je neláká. Zajímavé je, že její toxicita i myší zápach zmizí jejím usušením. Považuje se za invazní druh, přeci jen, není mnoho rostlin, které dokáží vyprodukovat tak velké množství semen. Jestliže ji tedy pěstujete na zahradě, nenechte ji šířit ze své zahrady do volné přírody.
Pilát trochu připomíná svým květem pomněnku, má i stejnou barvu, proto ji někdy v zahradách nahrazuje
3. Pilát se využíval v medicíně i k barvení látek
Pilát lékařský (Anchusa officinalis) miluje slunce a propustnou půdu. Od května do září kvete modrými až fialovými květy. Dorůstá výšky 50 cm, takže ho lze pěstovat nejen v záhoně, ale také v nádobě. V lidovém léčitelství se používá k léčbě kožních onemocnění nebo kašle. Využívá se i jeho kořen, který obsahuje barvivo používající se k barvení bavlny či mastí.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.