Jedna velká rodina: čeleď vřesovcovité je rozmanitá
Čeleď vřesovcovité (Ericaceae) spojuje všechny příbuzné rostliny, přičemž tato skupina dostala název dle vřesovce a sdružuje všechny rostliny s podobnými znaky a nároky na kvalitu a vlastnosti půdy. Nejčastěji se pěstují ve vřesovištích, ale samozřejmě je lze pěstovat i v nádobách na terase či balkonu.
Přezimování a odolnost vůči mrazu: neprosto bez problémů
Většina druhů z čeledi vřesovcovité jsou odolné vůči zimě a mrazu, především stálezelené druhy. Pouze v případě nově vysazených rostlin, ještě nyní na podzim, se doporučuje jejich ochrana před mrazy, například přikrytí chvojím. V příštím roce již tato ochrana nebude nutná.
Andromeda není jen souhvězdí, ale i krásná rostlina
1. Andromeda nebo také kyhanka bažinná (Andromeda polifolia)
Je nízký, široce rozložitý keřík s výškou max. do 40 cm. Má dekorativní, šedozelené lístky a kvete v dubnu růžovými, velmi ozdobnými kvítky. Andromeda preferuje vlhčí a kyselou půdu, snáší jak slunce, tak polostín. Výhodou andromedy je, že je odolná vůči chorobám a škůdcům a je extrémně mrazuvzdorná.
2. Leukothoe (Leucothoe sp.)
Je stálezelený keřík dorůstající výšky asi 1 metr. Má pevné, kožovité, lesklé listy, které na podzim krásně červenají, zatímco během vegetace jsou zelené. Kvete drobnými, bílými květy v hroznech, a to od května do června. Leukothoe je výborně m/praxe/okrasna-zahrada/zimovzdornost-mrazuvzdornost-trvalek-neni-same-vybirejte-rostliny-tak-abyPoroste na slunci i v polostínu.
3. Mamota neboli kalmie širokolistá (Kalmia latifolia)
Je opět stálezelený keřík s výškou až 1,5 metru. Má nádherné květy miskovitého tvaru, různých barev a svým tvarem jsou opravdu jedinečné. Mamota je náročná na teplo, nehodí se tedy do vyšších poloh, kde špatně snáší zimu. Řez není nutný. Mamota má kořeny těsně pod povrchem půdy a aby nevysychaly, je dobré je zamulčovat a pravidelně zalévat. Hodí se jak ke skupinovým výsadbám, tak jako krásná solitéra.
4. Enkiant či datyně zvonkovitá (Enkianthus campanulatus)
Je opadavý keř z Japonska s krásnými, zvonkovitými květy bílé až purpurové barvy s růžovým žilkováním, který kvete od května. Na podzim zbarví listy do zářivě žlutooranžové barvy. Výška v dospělosti může být kolem 2-3 metrů. Zimní ochrana není nutná.
5. Pieris (Pieris sp.)
Jako stálezelený keřík s variabilní výškou od 40 cm do 2 metrů. Velmi efektivní keř, který dodává zahradě barvu především v zimě. Mladé listy jsou růžové, červené i žluté barvy. Květy zvonkovité v odstínech bílé, růžové a fialové barvy, kvete v březnu. Nejčastěji se pěstuje pieris japonský (Pieris japonica).
6. Rojovník (Ledum sp.)
Je stálezelený keř, s výškou od 120 do 150 cm, dle odrůdy. Někteří botanici ho dle nejnovějších průzkumů řadí mezi rododendrony. Rojovník má drobné, bílé, aromatické květy i listy a kvete v květnu. Jedná se o bahenní rostlinu, takže pro svůj růst vyžaduje trvale vlhkou půdu.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.