Co je dlužicha
Dlužichy dorůstají včetně květů do výšky asi 60-80 cm, přičemž kvetou ve vzpřímených latách. Jednotlivé květy jsou menší, zvonkovité, v barvě od bílé, přes růžovou až tmavě červenou. Obliba dlužich pramení také z toho, že kvetou poměrně dlouho, a to až dva měsíce. Květy i listy se často využívají do různých květinových aranžmá nebo jen do vázy, kde také dlouho vydrží. Pokud dlužichu po odkvětu seřízneme, často vykvete ještě jednou. Kromě květů jsou dlužichy okrasné hlavně svými listy, díky kterým do zahrady vneseme neskutečné barvy a co je naprosto úžasné je, že listy na rostlině zůstávají i přes zimu. Listy jsou okrouhle srdčité, zubaté v různých odstínech hnědé, oranžové a červené barvy.
Jak pěstovat dlužichu?
Dlužicha (Heuchera sp.) je velmi dekorativní trvalka, kterou lze vysadit nejen na slunce, ale i do polostínu pod stromy, kde dokáže vytvořit velmi efektivní celoroční půdní kryt. Nikdy je ale nevysazujte na místa, kde slunce pálí celý den, to by se jim nelíbilo. Dlužichy nejsou náročné na pěstování, ale nepohrdnou půdou propustnou, bohatou na humus. Dopřejete-li jim každým rokem pravidelnou dávku kompostu, odmění se vám krásnými listy a květy.
Kdy dlužichy vyžadují ochranu před mrazy
Ačkoliv jsou dlužichy velmi odolné, a to i vůči mrazu, v jednom případě ochranu proti nízkým teplotám vyžadují. Dlužichy mají ztlustlé stonky, které se rozrůstají těsně pod povrchem půdy, ale někdy vystupují i nad povrch půdy, a právě to je ta chvíle, kdy je vhodné rostlinu chránit. Postačí pár větví chvojí nebo vrstva mulče či listí.
Důležitá je jarní péče o rostlinu
Listy na dlužichách zůstávají po celý rok a z toho důvodu, teď na jaře, nevypadají úplně svěže a zdravě. Nyní je tedy nutné, odstranit všechny staré a často seschlé listy, přičemž místo nich již nyní rostou nové lístky. Při odstraňování loňských listů buďte opatrní, abyste nové, rašící listy nepoškodili. Díky tomuto zásahu budou nové listy větší a zdravější.
Nejkrásnější jsou tyto dva druhy
Dlužich existuje několik druhů, a hlavně nepřeberné množství kultivarů, ale mezi ty nejčastěji pěstované patří zejména dlužicha krvavá (Heuchera sanquinea) a dlužicha americká (Heuchera americana). Oba druhy lze bez problémů vysadit jak na slunce (pozor na úpal), tak do polostínu. Dlužicha americká konkrétně kultivar ´Palace Purple´ má tmavé, bronzově červené listy, které na slunci doslova září. Dlužicha krvavá má naopak listy zelené s bílou kresbou a často se vysazuje poblíž vodních toků v podobě jezírek, potoků či rybníčků, kde dokonale barevně kontrastují její listy s červenými květy.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.