Podzimní truhlíky osazujte vždy s rozmyslem, jen tak vznikne působivé aranžmá, které vydrží i přes zimu
Čím osázet truhlíky na podzim?
Podzim nemusí být šedivý, ale naopak neskutečně barevný a veselý a vy díky vhodným rostlinám můžete mít na svém balkoně hotový ohňostroj barev. Aby váš truhlík byl opravdu jedinečný, musíte nakombinovat, samozřejmě záleží, jak velký máte truhlík, celkem pět typů rostlin.
1. Podzimní rostliny patří ke klíčovým rostlinám ve vašich truhlících
Na klíčové rostliny nesmíte ve svém truhlíku či nádobě nikdy zapomenout. Jedná se především o chryzantémy, hvězdnice, bramboříky nebo macešky. Při kombinování rostlin udávají tyto typické podzimní rostliny základní tón.
2. Strukturované rostliny vytváří pozadí truhlíků
Tento typ rostlin je pravým opakem těch klíčových, ty pouze doplňují a vytváří pozadí. Mezi ty nejčastější patří drátovec neboli krásnohlávek nebo měsíčnice v kombinaci s bramboříky. Široké a působivé barevné spektrum nabízí také trávy, především druhy s barevnými listy. Velmi krásného kontrastu docílíte kombinací zelenohnědého dochanu psárkovitého ´Summer Samba´ nebo lalangu válcovitého ´Red Baron´.
3. Rostliny s dekorativními listy se hodí k travinám
Dnešní sortiment nabízí také řadu rostlin s ozdobnými listy, ty se nejčastěji kombinují s trávami a s podzimními květinami, se kterými vytváří zajímavé ukontrasty. Velmi dobře snáší nízké teploty trvalka dlužicha (Heuchera), některé z nich jsou i mrazuvzdorné, takže vám dělají okrasu celou zimu, na jaře je pak jen přesadíte do záhonu mezi ostatní trvalky. Jiné druhy dlužich a okrasné zelí získávají barevné listy, až když se pořádně ochladí.
4. Nesmíte zapomenout na bobule: těch není v podzimním truhlíku nikdy dost
Mezi ty nejčastější rostliny do truhlíku s ozdobnými plody patří rozhodně libavka, která má výrazné plody zhruba od října a pak po celou zimu. Velmi často se právě libavka vysazuje na hroby, kde se osvědčila více, než chryzantémy. Kromě krásných a výrazných plodů se libavce při slunečním svitu zbarví listy do tmavě červené barvy. Její větvičky se hojně využívají do různých dekorací, jako přízdoba na dušičkové věnce, atd.
5. Klasika v podobě vřesovitých rostlin rozzáří každý truhlík
Vřesy (Calluna sp.) a vřesovce (Erica sp.) snáší často teploty až -10 °C. Kromě různobarevných květů či květních poupat si mezi nimi můžete vybrat i ty se žlutými listy, které na podzim rozzáří každý truhlík. Často se právě vřesovcovité vysazují do betonových koryt spolu s trávami.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.