Jak poznat plamenku šídlovitou, nejběžnější a nejoblíbenější skalničku
Plamenka šídlovitá (Phlox subulata) se řadí mezi nízké druhy plamenek z čeledi jirnicovitých. Vytváří bohaté zelené polštáře vysoké jen asi 5-15 cm, které se v době květu během dubna až května doslova promění v jemně růžové, zářivě purpurové, nafialovělé či bílé polštáře. Plamenka šídlovitá kvete bohatě a nepřetržitě po dobu asi 3-5 týdnů. Množství jednoduchých květů bývá tak obrovské, že se krátké, čárkovité, středně až tmavě zelené listy pod nimi doslova ztrácejí. Listy jsou většinou neopadavé, ale na zimu jakoby zešednou a pozbývají svěží barvu. Plamenka šídlovitá se báječně hodí do skalky, na okraje záhonů i do nádob.
Plamenka šídlovitá pochází z východních oblastí Severní Ameriky, kde obsazuje především sušší, písčitá místa, ale také skalnaté a kamenité svahy. Původní areál výskytu zasahuje území státu New York, Pensylvánie a Kentucky. I v Evropě můžete plamenku šídlovitou objevit v přírodě, ale to se jedná pouze o rostliny uniklé ze zahrad.
Jak pěstovat plamenku šídlovitou
- Polštářovité trvalce nejlépe vyhovují slunná místa, kde kvete největším množstvím květů, ale i místa mírně zastíněná, na kterých však musíte počítat se slabším kvetením.
- Plamence šídlovité vyhovuje hlinitopísčitá, ale i na živiny chudší půda kamenitá.
- Nepotřebuje žádné přihnojování.
- Plamenka šídlovitá je suchomilná, výborně snáší i dlouhodobě suché a horké počasí, kromě krátkého období po výsadbě nevyžaduje žádnou zálivku.
- Plamenka šídlovitá se rychle a spolehlivě rozrůstá a brzy je schopná pokrýt poměrně velkou plochu.
- Množit můžete plamenku šídlovitou nejlépe dělením starších rostlin na konci léta až na podzim.
- Plamenka šídlovitá je spolehlivě mrazuvzdorná do -45 °C.
Proč je plamenka šídlovitá oblíbenou rostlinou chatařů a chalupářů?
Tento druh plamenky má snad jen jedinou vadu, časem dochází k rozvalování, zasychání a dřevnatění stonků ve středu polštářů, proto je dobré plamenku po odkvětu zastřihnout, případně jednou za několik let rozsadit. Kromě tohoto nenáročného zásahu však plamenka šídlovitá nevyžaduje žádnou péči, zálivku ani přihnojování. Žije si na zahradě vlastním nerušeným životem a spolehlivě vykvétá i na několik let neudržovaných a pýrem či dalšími pleveli zarostlých záhonech. Obsadí každé místo, na kterém se jiným květinám už dávno nedaří.
Plamenka šídlovitá vás překvapí i nenápadnou rozmanitostí
Plamenka šídlovitá se pěstuje v překvapivě velkém množství kultivarů a barevných odstínů. Její květy v bílé, jemně růžové až sytě fuchsiové, světle fialkové až zářivě fialové, ale i krásně lososové barvě totiž nevšímavým pohledům ukrývají ještě jeden detail. Některé květy jsou jen jednobarevné, ale šlechtěné kultivary mívají kolem středu květu barevná očka, tedy větší či menší skvrny, které je odlišují.
Zdroj: botany.cz; modernizahrada.com