Nezahálejte ani v zimě a domluvte se i se sousedem
Z našich stránek již víte, že ani v zimě není nutné zahálet, a i v lednu můžete začít s rozmnožováním vašich oblíbených trvalek. Jedná se o množení pomocí kořenových řízků, což je osvědčený způsob vegetativního množení rostlin. Tato metoda je vhodná především pro trvalky s dužnatými kořeny, nevyžaduje žádné speciální odborné znalosti a do práce se můžete pustit kdykoliv během zimy, kdy nemrzne. Klidně se také můžete domluvit se sousedem, který na své zahradě pěstuje trvalku, kterou obdivujete, že si od něj pár kořenových řízků vezmete.
Jak postupujeme při množení trvalek z kořenů
Rostlinu nejprve vyjměte i s kořenovým balem z půdy, což je možné pouze tehdy, je-li půda rozmrzlá. Někteří zahradníci to dělají tak, že již předem vědí, jaké trvalky chtějí množit a už před začátkem zimy je vyryjí s dostatečně velkým kořenovým balem, uloží v bednách ve skleníku a dle potřeby nařízkují. Kořenový bal zbavte přebytečné zeminy a jakmile obnažíte kořeny, připravte si čistý nůž. Chcete-li získat maximální počet vhodných kořenů, promyjte kořenový bal ve vodě. Nožem, vhodný je třeba ten kuchyňský, na ryby se zubatým ostřím, oddělte ty nejsilnější kořeny od mateřské rostliny. Dlouhé kusy kořenů si naskládejte na podložku, vždy jedním směrem, abyste později nezaměnili horní a spodní díl kořene. Aby se tak nestalo, horní řez kořene veďte rovně a spodní šikmo. Kořenové řízky jsou dlouhé asi 5 cm a silné jako tužka či pletací jehlice. Díky tomuto způsobu získáte více nových rostlin. Mateřskou rostlinu vysaďte hned po odebrání řízků zpět na záhon.
Výsadba kořenových řízků
Kořenové řízky dobré kvality zapíchněte svisle do malých květináčů naplněných množárenským substrátem, který bývá tvořen z rašeliny a perlitu. Řízky se zapichují tak hluboko, aby horní konec byl těsně pod povrchem zeminy, díky tomu nevyschne. Aby se při zapichování do substrátu kořeny nepolámaly, jamku si můžete předem udělat nějakou tyčkou či nožem. Květináče s napíchanými řízky pak zvlhčete rozprašovačem a postavte na chladné místo, kde nemrzne. Jakmile začnou řízky rašit, přesuňte nádoby na světlejší stanoviště.
Jaké trvalky můžete množit v zimě
Jak již bylo řečeno, pomocí kořenových řízků lze množit trvalky s dužnatými kořeny. Mezi vhodné druhy patří paznehtník uherský (Acanthus hungaricus), bělotrn (Echinops sp.), máčka (Echinops sp.), divizna (Verbascum sp.), japonské sasanky (Anemone japonica), mák východní (Papaver orientale) nebo třeba pilát lékařský (Anchusa officinalis). Velmi dobře se tímto způsobem množí také oblíbené kakosty (Geranium sp.).
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.