Trvalka, o kterou se nemusíte starat a pokvete až do prvních mrazů: Mavuň červená je nenáročná a málokdo ji zná

Mavuň milují i dlouhozobky
Info ikona

Mavuň milují i dlouhozobky

Atraktivní a odolná kráska: roste i na střechách domů

Mavuň červená (Centranthus ruber) byla často viděna v zahradách našich babiček, nicméně dnes ji lidé mívají na zahradě, líbí se jim, ale vůbec netuší, o jakou rostlinu se jedná. Mavuň je příbuzná s léčivkou kozlíkem lékařským, patří totiž do stejné čeledi. Pokud navštěvujete třeba Portugalsko, mavuň zde roste zcela planě na skalách a hradbách na okraji města, tam kde slunce pálí a kam její semínka zavál vítr. Dokonce i na střechy domů, takže už z toho je patrné, že mnoho péče s ní mít vážně nebudete.

Kvíz: Jste opravdový zahradník nebo se jen hrabete v hlíně? Otestujte své zahradnické znalosti

www.nkz.cz

Jak pěstovat mavuň: nikdy ji nesázejte do stínu

Mavuň v době květu dosahuje výšky asi 70 cm, ale dle kultivaru může být až metr vysoká. Roste-li divoce v přírodě, kvete již od března a často v podmínkách, které ostatním rostlinám nevyhovují. Podél cest, na rumištích, atd. Pěstuje-li se jako trvalka, kvete až od dubna či května a vydrží kvést až do prvních mrazů. Prodloužení doby kvetení podpoříme pečlivým odstraňováním odkvetlých květů, stejně jako u ostatních trvalek. Mavuň velmi dobře zvládá sucha a horka, která často ostatním trvalkám vadí. Máte-li tedy zahradu plně osluněnou, mavuň je pro vás ta správná volba. Naopak nikdy mavuň nevysazujte do stínu ani polostínu, sice zde poroste, ale bude trpět a ani její květy nebudou nijak valné.

Proč denivky nekvetou? Květiny potřebují zmladit: příští rok budou větší, vitálnější a pokvetou jako divé

www.nkz.cz

Mavuň milují včely, motýli i dlouhozobky

Mavuň kvete velmi bohatě, čímž udělá radost nejen nám, ale především opylovačům. Především motýlům z čeledi lišajovitých jako jsou dlouhozobky, které mohou díky svým dlouhým sosákům květy dobře opylovat.

Květy mavuně mění barvu: tuto podívanou si zamilujete

Mavuň červená má jednu úžasnou vlastnost a je oblíbená hlavně pro své květy. Květenství mavuně je totiž růžově červené, složené z drobných kvítků a dokáže měnit barvu. Po rozkvětu jsou květy nejprve sytě a karmínově červené, pak zesvětlají a nakonec jsou jen růžové. Mavuň má kultivary i s bílými květy.

Sadec: krásná nenáročná trvalka, kterou právě teď musíte mít na své zahradě

www.nkz.cz

Mavuň roste všude a nevyžaduje ani živiny: platí, že méně je více

Jak již bylo řečeno, mavuň dokáže růst i v podmínkách, které jsou pro ostatní rostliny méně příznivé. Není tedy nutno ji pravidelně přihnojovat, ale pokud chcete mít květy větší, můžete jednou za měsíc přihnojit draselným hnojivem, který podporuje tvorbu květů. Úplně nejlepší je pro ni kompost či uleželý hnůj. S živinami to ale nepřehánějte, při přehnojení není tak odolná a může být náchylnější na útok chorob a škůdců. Roste v každé půdě, jen se vyvarujte těm, které jsou příliš zamokřené.

Kvíz ze základní školy: poznáte stromy podle listu? Tak schválně, ukažte se

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada