Oslnivé kany neboli dosny: pokud je správně a včas zazimujete, příští rok krásně pokvetou a vydrží i mnoho let

Kana indická (Canna indica) je nejčastěji pěstovaný druh této hlíznaté rostliny, která pochází z oblastí Střední a Jižní Ameriky. Na českých zahradách už takřka zdomácněla, ale naše zimy bohužel nezvládá a proto ji musíme včas uklidit a ochránit před prvními mrazy. Kan neboli dosen existuje kolem padesáti druhů a do Evropy je přivezli portugalští a španělští mořeplavci.

Nekvete vám amarylis? Udělejte s ním zásadní věc a opět pokvete obrovskými květy

www.nkz.cz

Kana je velmi zajímavá solitéra s neskutečnou barvou listů

Kany se nejčastěji pěstují jako nádobové rostliny, které kvetou od května do října a i s květem dorůstají výšky od 50 do 150 cm, dle odrůdy. Květy jsou trojčetné, různých barev, někdy i velmi výrazných. Listy jsou velké, s výraznou žilnatinou v barvě zelené až tmavě fialové a bývají často mnohem výraznější, než samotné květy. Po odkvětu se na rostlině tvoří plody: ostnité tobolky, které jsou rovněž velmi fotogenické, ty obsahují velká, černá semena, díky kterým lze dosny také množit. Kany jsou velmi krásnou solitérou, která se vyjímá třeba v trávníku, často se vysazuje do okolí zámků, lázní či náměstí.

Vyzdobte si truhlík nebo zahradu i v zimě: Čemeřice je krásná a nenáročná rostlina, která kvete i pod sněhem

www.nkz.cz

Jak uskladnit kany na zimu

Jakmile hrozí první mrazíky, což v této době už ve vyšších polohách klidně může nastat, hlízy opatrně vyryjte a očistěte. Při neopatrné manipulaci se může stát, že hlízy poškodíme. V tom případě nechejte rány zaschnout, můžete ošetřit drceným, dřevěným uhlím a až po zaschnutí hlízy uložte. Pokud vzniklé rány neošetříte, je velké riziko, že hlízy začnou zahnívat a hniloba se postupně rozšíří na další, uskladněné hlízy. Pro zazimování si připravte dostatečně velkou bednu či nádobu s pilinami nebo pískem, kam hlízy uložte a dejte do vlhčího sklepa nebo garáže, hlavně tam, kde nemrzne. Další variantou uskladnění na zimu, je na podzim ustřihnout nadzemní část, zeminu u kořenů ponechat a vložit je volně do vhodné nádoby, kterou umístíme do suchého sklepa. Máte-li kany v nádobě, je to o dost snazší, pouze odstřihněte nadzemní část a celou nádobu přemístěte do sušších prostor. Ideální teplota zimoviště je od 5 °C do 15 °C, vlhkost vzduchu kolem 70 %.  

Naučte se od sebe rozeznat bez chebdí a bez černý: jejich záměna by mohla mít tragické následky

www.nkz.cz

Přes zimu hlízy kontrolujte a včas ošetřete

Hlízy musíte během uskladnění kontrolovat, stačí tak jednou za tři týdny. Kontrola se provádí tak, že odhrnete vždy jednu hlízu a zkontrolujete, zda není písek nebo piliny příliš suchý nebo zda není hlíza napadena nějakou houbovou chorobou, nejčastěji plísní. Je-li písek kolem hlíz hodně suchý, mírně jej navlhčete, pokud hlízy zahnívají či je na nich plíseň, není nutno je hned vyhazovat. Napadené hlízy vyjměte, ošetřete fungicidem, nechejte zaschnout a uložte zpět do písku.

KVÍZ: Jste si jisti, že znáte běžné stálezelené keře a jehličnany našich zahrad? Potrénujte své mozkové závity!

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada