Ne vždy ale rostlinu zdobí pouze květy, a některé naopak vypadají snad ještě lépe, než začnou kvést. V článku naleznete tipy právě na tyto rostliny, které dokonale doplní a oživí vaše záhony, nepotřebují zvláštní péči a dobře zvládají sucho.
Skupina denivek rozzáří i polostinný záhon. Před květem a po odkvětu zelené trsy zahradu osvěží nebo doplní později kvetoucí rostliny. Hodí se i jako lemy záhonů.
Denivky
Jejich květy jsou dokonce jedlé, barevných kultivarů se prodává stále více právě pro jejich krásný vzhled a nenáročnou péči. Jmenují se právě podle toho, že kvetou pouze jediný den, avšak květů nasazují takové množství, že si toho ani nemusíte všimnout.
Sucho zvládají poměrně dobře, ale za zálivku budou vděčné, vypadají pak svěžeji a nezasychají jim zbytečně listy.
Úžasné na denivkách je, že i v době, kdy nekvetou, osvěží záhon zelenou barvou od konce jara do zimy svými úzkými dlouhými přepadajícími listy. Hodí se tak jako výplň vedle v létě kvetoucích rostlin.
Rozchodníkovec
Naprostá top květina. Vypadá nádherně když vyrůstá, nasazuje na květy, které jsou zprvu zelené, později se začínají vybarvovat do růžova, a na přechodu léta a podzimu jejich barva stále ztemňuje, až je tmavě růžová, vínová. Rozchodníkovec již taktéž seženeme v mnoha kultivarech, od světlejší růžové až po temnou vínovou, různé výšky i mohutnosti.
Výborně se hodí k řezu a také se dobře suší, ve váze tedy vydrží neskutečně dlouho, až do zaschnutí. Stejně tak kouzlí na záhonu, není nutné ho na podzim zastřihovat, ale využijeme ho pro ozdobu záhonů v průběhu zimy.
Doba, kdy šuškarda začíná kvést. Předtím vypadají její květy jako zelené silné tyčky, později celé rozkvetou a pak zaschnou. Postupně tedy doplňuje ostatní rostliny svou přeměnou od počátku léta až do zimy.
Šuškarda klasnatá
Podobně jako rozchodníkovec, i šuškarda klasnatá vypadá nádherně ještě, než plně rozkvete. Pozorovat jejich postupnou proměnu je pro zahradníky balzámem na duši. Kvete právě v době útlumu ostatních letních květin.
Levandule, šanta a šalvěj
Tyto tři nejčastěji fialové krasavice sice nejsou tak pohledné ihned na počátku růstu, ale zaslouží si zvláštní pochvalu za zvládání suchých období a horkých dní. Nejvíce z nich ocení zálivku navíc šalvěj, ale odvděčí se stejně jako levandule poměrně snadným samovýsevem.
Šanta pokvete celé léto a výborně zvládá střih, kterým je občas nutné ji udržovat, obzvlášť, máte-li na záhonu bujně rostoucí kultivar. Levandule a šalvěj sice mají nekvetou po celé léto, ale střihem podpoříme jejich druhé kvetení, případně zdobí svými suchými květy, pakliže je ostříháme.
Třapatka, třapatkovka, krásnoočko a janeba
Tyto květiny bychom mohli zařadit již spíše k podzimním květinám, ovšem začínají nakvétat v létě, a tak si určitě zaslouží zařadit právě mezi květiny, které zdobí záhony již od léta, protože do rozkvětu aster a dalších podzimních květin, je ještě daleko.
Kromě toho vypadají krásně už jejich listy, jež zdobí a vyplňují záhony o mnoho déle než pouhé květy. Květy, jestliže jejich střih necháme až na jaro, budou zdobit záhony i v zimě.
A dalším důležitým faktem je, že dobře snáší i sušší období, nejsou náročné na péči a snadno se množí.
Okrasné traviny
Pomineme-li nutnost jarního střihu některých travin, dalo by se říci, že jsou naprosto bezúdržbové. Stejně tak dobře zvládají sucho, nepotřebují zálivku a spíše vyžadují právě slunná stanoviště.
Jsou perfektní jako výplň záhonů, vysoké druhy zase jako clony nebo oddělení prostoru na zahradě, a jejich květy se dokonce dají použít i na výrobu věnců nebo do květinových vazeb.
Vypadají dobře jakmile se trochu na jaře vytáhnou a zdobí záhony svázané i přes zimu. Nižší traviny není třeba svazovat, ale drobné culíky připomínající dětské pohádkové trolly, vypadají kouzelně a roztomile.