Traviny nabízí korpus, květy i kuličky na dekorační podnos
Zelená nebo už uschlá stébla okrasných travin využíváme na zakrytí nebo pro výrobu korpusu věnce. Nechceme-li utrácet zbytečně za korpus v květince nebo nás zdobení popadne v neděli podvečer, můžeme si korpus vyrobit jednoduše pomocí drátku. Je potřeba silnější vrstva travin, případně, nemáme-li dostatek materiálu, zmačkáme traviny podobně jako papír a omotáme drátkem.
Kvetoucí traviny mají své kouzlo jak na záhonu, tak na věncích, ve vázách na stole, ale i v obyčejném zápichu na kterémkoliv místě. Jejich květy se hodí všude, a hlavně vydrží dlouho, protože perfektně zasychají.
Nápadité je vyrobit si z travin kuličky. V obchodech bychom za ně zaplatili nemalé částky, ale některé traviny, především kavyl, nám výrobu umožní téměř bez práce. Stačí rukama pročísnout zasychající kavyl na záhonu, doporučujeme v rukavicích, a jeho drobné zaschlé kvítky smačkáme jemně do kuličky, samy se krásně do sebe spojí.
Kuličky můžeme využít na dozdobení věnce, ale obzvlášť vyniknou jako dekorace na dekoračním podnose či tácu, společně například s vřesy nebo dýněmi.
Kuličky z kavylu vyrobíme jednoduše pročísnutím stébel v rukavicích. Překrásně vypadají na dekoračním tácku na stole.
Suché květy netradičně
Logicky, řeknete si možná, suché květy přeci používá každý. Dříve byly v módě především slaměnky a bodláky, ty dnes frčí také, hned vedle hortenzií a dalších. Jiné zasychající květy, které bychom však normálně poslali rovnou na kompost, však vůbec k zahození nejsou.
Vyzkoušeli jste do vázy nastříhat suché květy z motýlího keře? Byla by škoda, je jen tak vyhodit, ve váze vypadají krásně čerstvé rozkvetlé, ale i suché, doplňující jiné květiny, i samostatně.
To samé platí například o odkvetlé slunečnici. Někdy stihnou ptáci semínka sami vyzobat, jindy semínka vyndáváme za ně, každopádně vyloupaný střed slunečnice vypadá naprosto skvěle na podzimním věnci, doplněný dalšími podzimními materiály. Ke slunečnicích se výborně hodí červené bobuloviny.
Podzimní věnec z hortenzií, motýlího keře, bobkovišně, rozchodníkovců, zaschlých slunečnic i s jablky kdoulovce.
Plody, co dlouho vydrží
Žaludy, šišky, bukvice, ořechové skořápky, to je podzimní věnečková klasika. Stejně tak kaštany, které vypadají mnohem zajímavěji s částečně ponechanou slupkou. Chceme-li si na věneček či jinou ozdobu připíchnout nějaké ovoce, musíme ho buď měnit nebo sáhnou po uměle vyrobeném.
Nahradit klasická jablka však můžeme kdoulemi, a to včetně těch z okrasných japonských kdoulovců, které jsou běžným keřem na českých zahradách i v okolí městských bytových výstaveb. Jejich výhodou je, že jsou tvrdé, neshnijí, a na věnci vydrží velmi dlouho. Přivrtáme je jednoduše šroubkem, hřebíkem a kladívkem, nebo prostě přilepíme. Stejně tak můžeme využít například mišpule či další tvrdé plody.